Gliwice: RozmawiajMY o Gliwicach i powiecie gliwickim

0
252

Prezydent Gliwic Adam Neumann, wspólnie z siedmioma włodarzami gmin powiatu gliwickiego, zaprosił lokalnych parlamentarzystów do rozmowy na temat dalszej współpracy rządu z samorządami. Podczas spotkania w gliwickim Ratuszu przedstawiciele gmin opowiedzieli o bieżących problemach i wyzwaniach samorządów. Parlamentarzyści, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie, zapewnili o swojej gotowości do współpracy w bliskich im dziedzinach. Zadeklarowali także chęć kontynuacji spotkań z samorządowcami.

– Bardzo dziękuję Państwu za przybycie i odpowiedź na nasze – czyli moje i siedmiu włodarzy gmin powiatu gliwickiego – zaproszenie. Uznaliśmy, że po wyborach parlamentarnych warto zaprosić Państwa do gliwickiego Ratusza, żeby jeszcze lepiej się poznać i u progu Państwa kadencji porozmawiać o najważniejszych kwestiach dla samorządów, na których rozwiązaniu zależy nam w nowej kadencji parlamentu – mówił prezydent Gliwic Adam Neumann.

Wśród tematów poruszanych podczas spotkania znalazły się kwestie dotyczące m.in. budowy nowego szpitala w Gliwicach, przywrócenia kompetencji samorządów gmin i umożliwienia im lepszego planowania i zarządzania środkami z budżetowymi. Rozmawiano też o wyzwaniach w oświacie, problemie odpowiedzialności gmin za utylizację nielegalnych składowisk odpadów oraz procesie transformacji ekologicznej w gminach górniczych.

Obecni na spotkaniu byli posłowie i posłanki na Sejm RP: Marta Golbik, Marek Gzik, Tomasz Głogowski, Wanda Nowicka, Piotr Strach, Wojciech Szarama, Krystyna Szumilas i Jarosław Wieczorek oraz senator Zygmunt Frankiewicz. Z kolei samorządy powiatu gliwickiego reprezentowali: wójt Pilchowic Maciej Gogulla, burmistrz Sośnicowic Leszek Kołodziej, burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk, wójt Rudzińca Krzysztof Obrzut, wójt Wielowsi Ginter Skowronek, burmistrz Pyskowic Adam Wójcik oraz wójt Gierałtowic Leszek Żogała. Rolę gospodarzy spotkania pełnili prezydent Gliwic Adam Neumann oraz jego zastępca Mariusz Śpiewok.

Info: UM Gliwice