Gliwice: Politechnika Śląska ma już 75 lat!

0
1595

Politechnika Śląska ma już 75 lat!

24 maja 2020 Politechnika Śląska w Gliwicach obchodziła swój jubileusz 75-lecia. Dziś stanowi ona w naszym regionie najstarszą uczelnię techniczną i jest jedną z 10-ciu uczelni badawczych w Polsce wciąż stawiającą na ciągły rozwój naukowy i stosowanie innowacji.

Politechnika Śląska w Gliwicach została utworzona mocą Prezydium Krajowej Rady Naukowej 24 maja 1945 roku. Rozwijana była czerpiąc tradycje z Politechniki Lwowskiej oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Dziś to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych i najbardziej uznanych w kraju. Przez 75 lat istnienia wciąż stanowi istotną w naszym rejonie instytucję życia nie tylko studenckiego. Ogrywa także bowiem rolą kulturotwórczą i społeczną. Misją przewodnią działalności Politechniki Śląskiej zawsze było prowadzenie wysoce innowacyjnych badań naukowych oraz prac rozwojowych, a także kształcenie wysoko wykwalifikowanych absolwentów działających na rzecz gospodarki i społeczeństwa nie tylko w Polsce ale i za granicą. „Wybór Politechniki Śląskiej to była jedna z lepszych decyzji w moim życiu” – podkreśla mgr inż. Szymon Kowieski –absolwent Politechniki Śląskiej.
Obecnie, aż w 15-tu jednostkach Politechniki Śląskiej prowadzi się ponad 50 kierunków, przy ok. 200 specjalnościach obejmujących nie tylko działalność inżynierską. Uczelnia oferuje studia I-go stopnia (studia inżynierskie i licencjackie), II-go stopnia (magisterskie), kształcenie w Szkole Doktorskiej oraz studia podyplomowe.

Autor tekstu: Damian Miara, źródło: materiały informacyjne Politechniki Śląskiej