GliwiceInformacje

Gliwice: Oddaj cenną krew

Zostań bohaterem i oddaj cenną krew! W najbliższym czasie będzie kilka okazji, by zostać dawcą krwi na pl. Krakowskim w Gliwicach. Pierwsza z nich nadarzy się już jutro, a więc 1 marca w godzinach 8:00 – 13:30. Kolejne szanse na oddanie krwi to cały przyszły tydzień, a więc od 4 do 8 marca, godziny pozostają bez zmian, czyli 8:00 – 13:30.

Krwi nie da się wyprodukować, dlatego oddając ją – przekazujemy drugiej osobie to, co mamy najcenniejsze. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadząc działalność przez 70 lat – pobrało krew od 5 milionów krwiodawców, a teraz także i Ty możesz dołączyć, odwiedzając z początkiem marca ambulans na placu Krakowskim.

Ważne informacje dla krwiodawców znajdują się na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach: Jeśli wybierasz się po raz pierwszy do oddania krwi, najlepiej przyjdź z osobą towarzyszącą – będziesz czuł się pewniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć i wyspać się. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 litrów płynu. W dniu oddania krwi koniecznie zjedz lekki posiłek (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu). Przed oddaniem krwi unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego.

Przed wizytą w punkcie poboru, warto zapoznać się z listą czynników, które mogą wykluczyć możliwość oddania krwi. Poszczególne czynniki mogą się wiązać z dyskwalifikacją stałą lub tymczasową. O kwalifikacji do oddania krwi decyduje lekarz.

Nowy miesiąc, to nowe możliwości, dlatego warto zrobić coś dobrego dla bliźniego swego!

Info: MZUK Gliwice