GliwiceInformacje

Gliwice: Nowoczesne trendy, funkcjonalne rozwiązania

Za nami kolejna edycja Międzynarodowych Gliwickich Targów Budownictwa, Instalacji, Wnętrz & Odnawialnych Źródeł Energii. Wydarzenie z roku na rok jest coraz większe, bardziej prestiżowe i licznie przyciąga odwiedzających, nie tylko z Gliwic, ale i z całego regionu. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania dla domu i ogrodu, nowinki aranżacyjne czy najnowsze trendy w dekoracjach to elementy, których nie brakowało w miniony weekend w PreZero Arenie Gliwice. Tradycyjnie można było też skorzystać z porad Ekodoradcy Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Nowoczesne rozwiązania budowlane, ciekawostki dla „domu i ogrodu”, odnawialne źródła energii to dziedziny, które niezmiennie budzą zainteresowanie gości odwiedzających targi budownictwa w Gliwicach. Podczas 24. edycji, która odbyła się w miniony weekend w PreZero Arenie Gliwice pry ul. Akademickiej 50, na ponad stu stoiskach prezentowano bogatą ofertę związaną z budową domów. Były też branżowe prelekcje, pokazy, prezentacje, spotkania z fachowcami oraz warsztaty i atrakcje dla dzieci. Nowością był panel Art-design i warsztaty garncarskie prowadzone pod okiem zawodowego garncarza na stoisku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Wystawcy zaprezentowali nie tylko projekty domów, możliwości udekorowania swojej przestrzeni mieszkalnej czy ogrodu, ale też najnowsze, ekologiczne urządzenia grzewcze. Można też było skorzystać z fachowych porad ekspertów, m.in. z dziedziny fotowoltaiki, dzięki której gospodarstwa domowe mogą mieć własny prąd.

Swoje stanowisko miał też Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na którym można było uzyskać informacje na temat programu Czyste Powietrze, uchwały antysmogowej, projektu unijnego „LIFE, Śląskie Przywracamy błękit”, pozyskiwania dotacji na przedsięwzięcia z zakresu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza czy łączenia miejskich programów dotacyjnych z ogólnopolskimi, udzielane przez miejskiego Ekodoradcę.

W Gliwicach działania mające zapewnić lepsze, czystsze powietrze są prowadzone od lat, systematycznie. Realizowane są programy, dzięki którym właściciele prywatnych nieruchomości mogą otrzymać wsparcie finansowe na wymianę źródła ogrzewania – z tradycyjnego, opartego na przestarzałych kotłach węglowych, na nowoczesne, bardziej ekologiczne. Są też projekty rządowe, programy marszałkowskie czy dotacje unijne, w których miasto uczestniczy. Warto się z nimi zapoznać i skorzystać, by przede wszystkim przyczynić się do ochrony środowiska, ale też swojego portfela. Uczestnicy targów chętnie korzystali z pomocy Ekodoradcy i zgłębiali tę wiedzę.

Podczas wydarzenia przyznano też nagrody w kategorii Jakość i innowacyjność oraz w kategorii Stoisko. Wyróżnienia wręczył prezydent Gliwic Adam Neumann, który objął targi honorowym patronatem.

Kolejne targi, tym razem Expobud z kiermaszem roślin, odbędą się w Gliwicach we wrześniu.

Info: UM Gliwice