Trzy instytuty naukowe z Gliwic weszły w skład nowo powstałej Sieci Badawczej Łukaszewicz. Sieć wkrótce przedstawi kompleksową ofertę dla biznesu. Z naukowego dorobku będą mogły korzystać zarówno start-upy, małe i średnie firmy jak i wielkie koncerny.

Sieć Badawcza Łukaszewicz to trzecia największa tego typu sieć instytutów naukowych w Europie. Dysponuje wartym miliardy złotych najnowocześniejszym w kraju zapleczem badawczym, którego budowa przekracza możliwości finansowe większości firm. Jej celem jest wzmocnienie potencjału rynkowego prac naukowych oraz ułatwienie przedsiębiorcom korzystania z technologii i wiedzy naukowców.

Wśród 38 instytutów, które weszły w skład sieci, aż trzy są z Gliwic. Instytut Metalurgii Żelaza, który  świadczy usługi naukowo-badawcze, doradcze i szkoleniowe dla producentów stali i instytucji związanych z hutnictwem żelaza i stali. Instytut Spawalnictwa, który opracowuje nowe technologie, prowadzi prace naukowo-badawcze, doradztwo, ekspertyzy z dziedziny spawalnictwa i technik pokrewnych.  Instytut Metali Nieżelaznych, który prowadzi z kolei prace badawczo-rozwojowe w celu opracowania nowych technologii w przemyśle metali nieżelaznych, optymalizuje procesy przemysłowe, świadczy usługi pomiarowe i analityczne.

Dzięki Sieci Badawczej Łukaszewicz polskie uczelnie zyskają kolejnego partnera do realizacji programu „Doktoraty wdrożeniowe”. Wstępne założenia działalności sieci zostaną przedstawione 21 i 22 maja 2019 roku podczas kongresu Impact19 w Krakowie.

Info: gliwice.eu