Polskiej grupie badawczej, w której pracuje prof. Katarzyna Lisowska z Centrum Onkologii gliwickiego oddziału Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, udało się wyprowadzić zupełnie nową linię komórkową niskozróżnicowanego surowiczego raka jajnika – najczęstszego i najgroźniejszego typu nowotworu tego organu. Naukowcy mają nadzieję, że pomoże to w poszukiwaniu nowych, skutecznych leków.

O swoim odkryciu polscy badacze poinformowali w publikacji, która ukazała się w piśmie International Journal of Molecular Sciences.

Linie komórkowe, czyli ulegające ciągłym podziałom hodowle komórek wyselekcjonowane z guza nowotworowego, są kluczowe w badaniach przedklinicznych nad nowotworami. To one są modelem, na którym naukowcy poznają mechanizmy sterujące rozwojem danego raka i testują kandydatów na nowe leki. Tzw. rak surowiczy niskozróżnicowany jajnika (ang. High Grade Serous Ovarian Cancer) jest z kolei najczęściej występującym i najgroźniejszym nowotworem złośliwym tego organu (stanowi ok. 70% wszystkich przypadków nowotworu jajnika). Do tej pory nie miał dobrego modelu, na którym można by prowadzić badania przedkliniczne.

Teraz to się zmieni. – Komórki nowej linii nazwanej OVPA8 hodujemy już kilka lat, od 2011 roku. Materiał został pobrany od ośmiu pacjentek. W tym momencie wiemy już, że linia ta jest unieśmiertelniona, ustabilizowana i ktokolwiek, komu ją wyślemy, będzie mógł ją hodować i robić na niej eksperymenty – podkreśla prof. Lisowska.

Komórki OVPA8 mają wiele zalet. – Nie są „anonimowe”. Wiadomo na przykład, gdzie i jakie występują w nich mutacje, co w przypadku komórek nowotworowych jest bardzo ważną informacją. Linia ta jest również dość wygodna w pracy: szybko się dzieli i jest wytrzymała – przekonuje prof. Lisowska.

W najbliższym czasie wyprowadzona przez Polaków linia zostanie przekazana do European Collection of Authenticated Cell Cultures (ECACC), skąd będzie udostępniana zainteresowanym naukowcom.

Info: gliwice.eu