GliwiceInformacje

Gliwice: Metrorower wystartował!

Największy w Polsce i trzeci w Europie system wypożyczalni miejskich rowerów już dostępny – od 25 lutego w Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Tychach, Katowicach, Sosnowcu i Czeladzi, a od wakacji (!) w łącznie 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gliwiczanie mają na razie do dyspozycji 175 żółto-czarnych jednośladów w 27 stacjach, jednak już latem ich liczba powiększy się do 559 w 91 stacjach.

Metrorower, całoroczny i nowocześniejszy, to dzieło Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i firmy Nextbike. Nowy system jest już dostępny dla mieszkańców ośmiu miast, oferując 1860 rowerów i 276 stacji, a więc więcej niż pierwotnie planowano. Docelowo – już latem tego roku – system obejmie 7 tysięcy jednośladów i 924 stacje w 31 gminach.

– „Uruchomienie największego w Polsce systemu rowerów miejskich to dla nas kamień milowy. Uzupełnia on istniejący system Transport GZM. Realizując między innymi ideę „ostatniej mili”. Inwestycja nie tylko umożliwi mieszkańcom wygodniejsze poruszanie się po mieście, ale także wpłynie pozytywnie na rozwój lokalnej gospodarki i turystyki. Wierze, że Metrorower ze swoją skalą i innowacjami będzie inspiracją dla innych miast w Polsce i Europie” – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Na użytkowników systemu czekają rowery IV generacji wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to, że nie ma potrzeby przypinania ich do stojaków (wystarczy zamknięcie blokady O-lock w obrębie stacji), a system pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru na stacji w innej miejscowości, w której działa Metrorower.

Jak korzystać z roweru metropolitalnego?

1. W pierwszej kolejności należy zarejestrować konto w aplikacji mobilnej Metrorower stworzonej przez firmę Nextbike (do pobrania na komórki z systemami iOS i Android) lub na stronie internetowej www.metrorower.transportgzm.pl. Posiadaczem konta może być osoba, która ukończyła 13 lat i rodzic lub opiekun prawny wyrazi na to zgodę.

2. Po rejestracji konta dostaniemy e-mail z linkiem weryfikacyjnym, potwierdzającym nasze dane – kliknięcie w niego spowoduje aktywację konta. Od tego momentu możemy już wypożyczać rowery!

3. Założone konto trzeba doładować tzw. opłatą inicjalną w wysokości 10 zł (to zarazem pierwsza wpłata na poczet wypożyczeń) lub podłączyć kartę płatniczą. Konto można później doładowywać na bieżąco: BLIK-iem, kartą płatniczą lub przelewem.

4. Jesteś pierwszy raz w mieście, w którym działa rower metropolitalny? Jego zlokalizowanie i znalezienie najbliższych stacji ułatwia aplikacja Metrorower. To nie wszystko! Apka pozwala również sprawdzić liczbę spalonych kalorii czy zmniejszony ślad węglowy.

5. Aby wypożyczyć rower na stacji, trzeba zeskanować z jego kierownicy lub tylnego koła kod QR w aplikacji Metrorower lub wpisać do niej numer roweru – wówczas blokada O-lock tylnego koła automatycznie się otworzy.

6. Zwrot roweru następuje po ręcznym zamknięciu blokady O-lock na tylnym kole – na jednej z stacji Metroroweru lub w obszarze zwrotu. Potwierdzeniem prawidłowego zamknięcia jest charakterystyczny dźwięk. Uwaga! Zwrot roweru w obszarze zwrotu wiąże się z opłatą dodatkową w wysokości 10 zł!

7. System pozwala na postój – to wygodna funkcja pozwalająca zaparkować rower bez dokonywania jego zwrotu w systemie. Wystarczy skorzystać z dodatkowej zakładki „Postój” dostępnej w aplikacji mobilnej Metrorower. Przerwa w trakcie jazdy jest wliczana do czasu wynajmu. Aby zakończyć postrój, otwórz w aplikacji zakładkę MOJE WYPOŻYCZENIA i wybierz WZNÓW – blokada O-lock otworzy się automatycznie.

8. System pozwala również na rezerwację roweru. Maksymalnie można zarejestrować cztery rowery, które od momentu rezerwacji czekają na nas przez 15 minut. Jeśli w tym czasie ich nie odbierzemy, wracają do ogólnodostępnej puli. Rezerwacja jest płatna – koszt wynosi złotówkę.

9. Dla pasażerów Transport GZM będzie obowiązywała godzina gratis.

Metrorower jako element Transportu GZM pojawił się w już w taryfie, co jest jedynym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Jak zapowiedziała Metropolia, wkrótce każdy pasażer posiadający bilet średniookresowy lub długookresowy, od 24-godzinnych do 180-dniowych oraz posiadacz potwierdzonego w systemie Transport GZM prawa do bezpłatnych przejazdów, będzie mógł bezpłatnie korzystać z Metroroweru przez 60 minut dziennie.

Jaki jest cennik?

Za pół godziny jazdy pozostali użytkownicy zapłacą 1 zł, a za godzinę 2,50 zł. Wraz z dłuższym czasem stawka będzie wzrastać. Będzie można również wykupić abonamenty roczne, półroczne i miesięczne.

Gdzie w Gliwicach znajdziemy stacje Metroroweru?

1. ul. Kormoranów
2. ul. Piastowska
3. aleja Sikornik
4. ul. Żwirki i Wigury
5. ul. Pocztowa
6. ul. Nowy Świat / ul. Solskiego
7. ul. Sikorskiego / ul. Reymonta
8. ul. Jana Pawła II
9. ul. Akademicka Politechnika
10. ul. Kozłowska / ul. Radiowa
11. ul. Zawiszy Czarnego Biblioteka
12. ul. Zimnej Wody
13. plac Mickiewicza
14. plac Piłsudskiego
15. plac Inwalidów Wojennych
16. Dworzec PKP
17. aleja Przyjaźni / ul. Zwycięstwa
18. plac Piastów
19. ul. Kozielska / ul. Góry Chełmskiej
20. ul. Okulickiego / ul. Kozielska
21. ul. Kozielska Szkoła
22. ul. Zakole
23. ul. Poniatowskiego
24. Centrum Przesiadkowe ul. Tarnogórska
25. ul. Warszawska Basen
26. ul. Gwiazdy Polarnej
27. ul. Lubliniecka Radiostacja
28. ul. Zygmuntowska
29. ul. Akademicka Arena

Info: UM Gliwice