PKM Gliwice systematycznie modernizuje tabor, zastępując wyeksploatowane pojazdy nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami. Dwanaście nowych 18-metrowych solarisów wyjechało w ostatnich dniach na gliwickie ulice.

Nowe przegubowe niskopodłogowe wyposażone są w ekologiczne silniki DAF, automatyczne skrzynie biegów oraz elektroniczny układ hamowania. Zamontowano w nich monitoring wewnętrzny, klimatyzację, elektroniczne kasowniki i tablice kierunkowe. Pasażerowie mają także do dyspozycji 141 wygodnych miejsc siedzących, uchwyty do mocowania rowerów, ładowarki usb oraz darmowe wi-fi.

Autobusy są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. To kolejna już partia „zielonych” autobusów zakupionych przez PKM Gliwice w ramach projektu „Ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza poprzez odnowienie taboru autobusowego wraz z budową placu parkingowego”. W kwietniu po gliwickich ulicach zaczęły kursować cztery 12-metrowe, najnowsze solarisy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. W ramach projektu zakupiono w sumie 36 ekologicznych autobusów. Planowana całkowita wartość projektu wynosi ponad 52 mln zł, a unijne dofinansowanie ponad 29,2 mln zł.

Info: gliwice.eu