GliwiceInformacje

Gliwice: KOMFORTKA W CH FORUM KOMFORT PRZEWIJANIA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Osoby z niepełnosprawnościami mają swoje miejsce w CH FORUM w Gliwicach, w którym w komfortowych warunkach mogą się przebrać i zmieniać pieluchomajtki, a nawet wymienić cewnik. W środę, 31 maja, na terenie centrum handlowego została otwarta komfortka – pomieszczenie, w którym dorośli z niepełnosprawnościami mogą w godnych warunkach być przebierani lub przewijani.

Komfortka znajduje się na poziomie 0, obok punktu informacyjnego. To pomieszczenie wyposażone w podnoszoną kozetkę i krzesło toaletowe, które umożliwiają dokonanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych. Na otwarciu komfortki w CH FORUM, w środę o 12:30, pojawiła się Dominika Chabin-Pactwa, prezes Fundacji NieOdkładalni z Gliwic, która wraz z kilkoma innymi organizacjami pozarządowymi w 2021 r. rozpoczęła akcję „Przewijamy Polskę”. Zakłada ona stworzenie w przestrzeni publicznej naszego kraju jak najwięcej komfortek – pomieszczeń, w których dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, ale nie tylko, mogą się przebrać, zmienić pieluchy czy cewnik. To bardzo ważna, pierwsza w Polsce, akcja mająca zwrócić uwagę na problemy z przebieraniem i cewnikowaniem takich osób przebywających w przestrzeni publicznej.

– W tej przestrzeni funkcjonuje około 150 tys. osób z niepełnosprawnościami, którzy z powodu braku miejsc do przewinięcia są dyskryminowani. Dorosła osoba na wózku inwalidzkim nie jest w stanie przewinąć się czy cewnikować w normalnej toalecie. W rzeczywistości zabiegi takie odbywają się na leżąco, a więc na podłogach publicznych toalet, w samochodach czyli w urągających godności chorego człowieka warunkach. Powstanie kolejnej komfortki tym razem w moich rodzinnych Gliwicach to wspaniały moment, kiedy mogę powiedzieć, że przestrzeń staje się coraz bardziej przyjazna dla osób na wózkach – mówi Dominika Chabin-Pactwa, prezes Fundacji NieOdkładalni z Gliwic

Podczas otwarcia obecna była również Agnieszka Filipkowska, Radna Rady Miasta Gliwice, która jest śląską ambasadorką koalicji „Przewijamy Polskę” oraz osobą poruszająca się na wózku inwalidzkim.

– Komfortka to coś więcej niż toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. I choć tych drugich pomieszczeń jest już wiele w miejscach publicznych to dla takich osób jak ja to za mało. Jestem przebierana na leżąco, dlatego bez kozetki mój opiekun ma nie lada wyzwanie jeżeli chce mi pomóc. Komfortka w CH FORUM spełnia wszystkie wymogi i pozwala opiekunom takich osób spokojnie przeprowadzać zabiegi higieniczno-sanitarne – mówi Agnieszka Filipkowska, Radna Rady Miasta Gliwice, śląska ambasadorka koalicji „Przewijamy Polskę”.

W Polsce zapotrzebowanie na komfortki jest bardzo duże. Na razie niewiele miejsc decyduje się na stworzenie takiej przestrzeni. FORUM jest drugim centrum handlowym w Gliwicach posiadającym takie miejsce.

– Kiedy dostaliśmy taką propozycję nawet się nie zastanawialiśmy. Od lat wspieramy osoby, które mają ograniczenia związane z chorobą. Kilka miesięcy temu udostępniliśmy wózek inwalidzki do wypożyczenia na terenie naszego centrum i widzimy, że było to bardzo potrzebne rozwiązanie. Komfortka to miejsce, które daje chorym i ich opiekunom spokój oraz komfort, że ich potrzeby będą mogły być w każdej chwili zaspokojone w najlepszy z możliwych sposobów. Cieszymy się, że znaleźliśmy się na mapie akcji „Przewijamy Polskę”, bo to niezwykle ważne działania pozwalające osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom godnie funkcjonować w życiu społecznym – mówi Alicja Suchańska-Królica, menadżer ds. administracji i marketingu w CH FORUM.

Celem koalicji pięciu organizacji pozarządowych „Przewijamy Polskę’ jest stworzenie w całym kraju sieci toalet wyposażonych – poza podstawowymi urządzeniami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnością – również w kozetki i podnośniki, które umożliwiają dokonanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych w wygodny i bezpieczny sposób. Takie toalety powinny stać się normą i znaleźć się jako obowiązujący zapis w aktach prawnych. Aktualnie problem braku możliwości dokonania czynności pielęgnacyjnych w przestrzeni publicznej dotyczy około 150 tys. osób, które kilka razy dziennie wymagają zmiany środków chłonnych lub innych związanych z tym czynności najczęściej wykonywanych w pozycji leżącej. Brak możliwości wykonania tych zabiegów często jest powodem rezygnacji chorego z udziału w życiu społecznym. Pobyt osoby niepełnosprawnej w miejscu publicznym wiąże się z wyrzeczeniami, by przykładowo przez wiele godzin nie przyjmować jedzenia i picia i dzięki temu uniknąć wymiany środków chłonnych. Koalicja w ciągu dwóch lat działania zrobiła wiele. Nawiązała współpracę z władzami wielu samorządów, instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Trwają prace nad możliwymi zmianami prawa, poszerza się lista lokalizacji, w których można skorzystać z komfortek. Powstała baza adresowa. Tutaj można zobaczyć gdzie znajdują się takie miejsca: http://www.niepelnosprawni.pl/przewijamypolske.

FORUM jest już w tej bazie!