Gliwice: KOLEJNE POTRĄCENIE NA PRZEJŚCIU

0
270

W Gliwicach doszło do potrącenia 74-letniej kobiety znajdującej się na przejściu dla pieszych. Poszkodowana z obrażeniami wielonarządowymi została przewieziona do szpitala. Gliwiccy policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz apelują zarówno do pieszych, jak i kierowców o wzmożoną ostrożność. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym widoczność jest bardzo ograniczona!

Do tego wypadku doszło dziś, to jest w czwartek, 1 grudnia, ok. godz. 6.45 przy ul. Okulickiego, na oznakowanym przejściu dla pieszych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kobieta prowadząca samochód osobowy marki Mitshubishi nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej, znajdującej się na pasach. Poszkodowana 74-latka z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala. Kierująca był trzeźwa, zatrzymano jej uprawnienia. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia będą teraz szczegółowo wyjaśniane.

Niestety, to kolejny wypadek z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego w naszym rejonie. Jak już informowaliśmy, w piątkowy wieczór na granicy Gliwic i Zabrza, na przejściu dla pieszych, potrącono kobietę – mimo wysiłków, jej życia nie udało się uratować. W sobotę przy ul. Toszeckiej, też na przejściu dla pieszych, potrącono 94-latka.

Mając na uwadze te zdarzenia, policjanci apelują do mieszkańców zarówno Gliwic, jak i powiatu o rozsądek oraz ostrożność na drodze.

Musimy pamiętać, że każdy kierowca, dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa.

Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.

Piesi także mają szereg obowiązków. Od czerwca tego roku obowiązuje nowy zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zabrania korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkakrotnie zwiększa widoczność, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze.

Info: KMP Gliwice