GliwiceKultura i rozrywkaRegion

Gliwice: Dzień Otwarty w Państwowe Policealne Studium Zawodowe  WOKALNO-BALETOWE

                                  DZIEŃ OTWARTY

 

 Chcesz poczuć oddech sztuki wokalno – tanecznej skorzystaj z tej szansy.

[…e] Bez wiary potykamy się o źdźbło słomy

Z wiarą przenosimy góry[…]

(Soren Aabye Kierkegaard)

Taką sentencję odnajdujemy na jednym z luster sali, w której ćwiczą młodzi adepci muzyki, śpiewu i tańca. Zwyczajna kartka, jedno zdanie, a jakże trafnie oddaje to, z czym zmagać się musi artysta na co dzień. Czasami pozornie proste rzeczy potrafią zmusić nas do długotrwałych przemyśleń. Lustro i jedno zdanie, a stało się ono początkiem przeżycia tego dnia wielu wspaniałych wrażeń.

Już teraz Państwowe Policealne Studium Zawodowe  WOKALNO-BALETOWE w GLIWICACH daje wam taką możliwość. Oknem na świat dla utalentowanej młodzieży i przeżyciem życiowej przygody, którą jest scena, taniec, śpiew gra aktorska jest szkoła publiczna z ponad 35 letnią tradycją i ugruntowaną pozycją w świecie kultury. Edukacją zajmują się wysokiej klasy pedagodzy i artyści Teatrów Muzycznych, dzięki temu szkoła  prowadzona jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Już kilkuset absolwentów ukończyło nasze studium. Większość z nich jako soliści, aktorzy, tancerze baletowi, chórzyści” – informuje Krystyna Konopacka – Parniewska, solistka Operetki Śląskiej(Pedagok Studium i była dyrektor). Wśród nich są soliści i tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” ,  „Mazowsze” oraz wielu innych znaczących zespołów na terenie całego kraju. Słuchacze Studium uczestniczą  w ogólnopolskich konkursach wokalnych reprezentując wysoki poziom czego dowodem jest uczestnictwo w niezwykle prestiżowym konkursie im. L. Różyckiego. W ostatnim wydarzeniu, o którym mówimy informuje dalej moja rozmówczyni uczestniczyło 74 adeptów sztuki wokalnej z całego kraju, z czego do II etapu konkursu przebrnęło 29, w tym dwoje słuchaczy Studium Wokalno Baletowego. Biorąc pod uwagę niezwykle wysoki poziom tego wydarzenia, możemy uważać to za nasz sukces i powód do dumy.  Wielu naszych absolwentów pracuje lokalnie w Ośrodkach Kultury, na terenie całego kraju, prowadząc wiele zespołów wokalno tanecznych. 

 

   Podczas Dnia Otwartego w dniu 2 kwietnia mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach śpiewu prowadzonych przez wielu doświadczonych pedagogów. Śpiewali między  innymi; Łukasz Cieślik, słuchacz III roku Studium., Monika Mazur słuchaczka III roku Studium,   Anna Drewniok, słuchaczka I roku, zaś w pracowni nauki o muzyce rozmawialiśmy z Pauliną Figaszewską i Aleksandrą Rojek, słuchaczkami III roku Studium. Zajęcia baletowe prowadził dyrektor mgr. Jacek Nowosielski.   

Opadła kurtyna Dnia Otwartego w PAŃSTWOWYM POLICEALNYM STUDIUM ZAWODOWYM – WOKALNO – BALETOWYM W  GLIWICACH.  Mając taką kadrę artystyczną pedagogów wychowawców należy być spokojnym o losy naszej młodzieży, tak należałoby sądzić, jednak życie pokazuje nam inny o wiele czarniejszy scenariusz. Brak dbałości o rozumienie  wartości wyższych, zamykanie Teatrów Muzycznych, nie pomaga a wręcz odwrotnie. Pocieszające jest to, że z roku na rok powiększa się rzesza utalentowanej młodzieży, słuchaczy gliwickiego studium, czego dowodem była liczba odwiedzin przyszłych słuchaczy w dniu 2 kwietnia. Sztuka jak mało która dziedzina naszego życia potrafi obronić się sama, czy jednak nie powinniśmy Jej w tym pomóc?  Trwa nabór do tej szczególnej wartości szkoły, warto więc skorzystać z tej szansy. Już 15 kwietnia odbędą się recitale wokalne dyplomantów studium,  które odbędą się w sali koncertowej PSM I i II, na które zapraszamy.

Informujemy czytelników, że egzaminy wstępne na pierwszy rok nauki odbędą się już 24 – 27 czerwca od godziny 10.00.

 

Więcej informacji poniżej.

Kontakt; 32/ 337 18 60

www.studiowb.pl

 

materiał przygotował: Puchałka Tadeusz