Ta część Gliwic w ostatnich latach zmieniła się nie do poznania. Dzięki odważnym inwestycjom i udanej współpracy z Politechniką Śląską miasto zyskało nową, reprezentacyjną dzielnicę, która stała się centrum rekreacyjno-kulturalnym, przyciągającym tłumy gliwiczan oraz tysiące gości z kraju i zagranicy. Za realizację tego projektu Gliwice zostały wyróżnione prestiżową Nagrodą im. Jerzego Regulskiego. Wręczenie odbędzie się 8 października w Warszawie, a już teraz zapraszamy na spacer po Dzielnicy Akademickiej.

Nowa Akademicka

fot. K.Krzemiński/PRUiM

Pomysł na wyłączenie części ul. Akademickiej z ruchu samochodowego i stworzenie w tym miejscu przyjaznej miejskiej przestrzeni, stwarzającej nie tylko odpowiednie warunki do nauki, ale także możliwość relaksu w przyjemnym otoczeniu, pojawił się przed kilkoma laty. Zakładano całkowitą przebudowę tej części miasta. Punktem wyjścia był ogólnopolski konkurs architektoniczny, zorganizowany przez Politechniką Śląską. Na podstawie zwycięskich prac ostateczną koncepcję organizacji tej przestrzeni opracował dr arch. inż. Tomasz Bradecki z miejscowego Wydziału Architektury. Inicjatywę gliwickiej uczelni poparły władze miasta, decydując się na współfinansowanie inwestycji.

– Uznaliśmy, że to ciekawa propozycja, która pozwoli na stworzenie nowej przestrzeni miejskiej – nie tylko dla studentów, ale także dla spacerujących gliwiczan. W pobliżu planowaliśmy budowę hali widowiskowo-sportowej, przebudowę układu komunikacyjnego wokół tego obiektu oraz modernizację parku Chrobrego, więc korzystne zmiany miały objąć spory kawałek miasta. Pomysł przebudowy ul. Akademickiej doskonale się w te plany wpisywał, a rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik był rzeczowym i merytorycznym partnerem – mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

20 kwietnia 2011 r. prof. Andrzej Karbownik (ówczesny rektor uczelni) i prezydent Gliwic podpisali porozumienie w sprawie realizacji kolejnego etapu projektu, a jesienią tego roku ul. Akademicka została wyłączona z ruchu. Właściwa przebudowa rozpoczęła się dwa lata później i trwała 13 miesięcy. Nowe serce kampusu Politechniki Śląskiej oddano do dyspozycji studentów i gliwiczan z początkiem października 2014 r.

– Gdy w 2008 r. zostałem rektorem Politechniki Śląskiej, zwróciłem się do władz Gliwic z propozycją wyłączenia z ruchu ul. Akademickiej. Ten pomysł spotkał się z aprobatą. Następnym krokiem były konieczne inwestycje w miasteczku akademickim, a w efekcie całkowita zmiana jego wizerunku. W 2010 r. rozpoczęła się realizacja projektu przebudowy, wspólnego przedsięwzięcia Politechniki i miasta. Przedsięwzięcie to miało charakter trochę eksperymentalny, ponieważ był to pierwszy przypadek tak rozbudowanej współpracy inwestycyjnej pomiędzy uczelnią i samorządem miasta. Trzeba podkreślić, że współpracy bardzo udanej, bo w efekcie uzyskaliśmy przyjazną przestrzeń miejską nie tylko dla studentów Politechniki Śląskiej, ale dla wszystkich gliwiczan, którzy chętnie tam spacerują, odpoczywając przy fontannie, w otoczeniu zieleni. Tym bardziej, że wraz z wybudowaniem hali widowisko-sportowej Arena Gliwice i modernizacją parku Chrobrego cała ta część Gliwic stała się niezwykle atrakcyjna – mówi prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w latach 2008–2016.

W kolejnych latach miasto konsekwentnie realizowało plan przemiany tej części Gliwic w centrum rekreacyjno-kulturalne. Z pierwszych efektów tej przebudowy możemy już w pełni korzystać.

Najpiękniejszy park w Gliwicach

Spacerując ulicą Akademicką w stronę Areny Gliwice, mijamy park Chrobrego – największy, a obecnie najpiękniejszy gliwicki park. Do parkowych atrakcji prowadzą zmodernizowane alejki, oświetlone nowoczesnymi lampami.

Dzieci przyciąga spektakularny plac zabaw, a osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek mogą przysiąść czy nawet poleżeć na stylowych leżakach i podestach, rozmieszczonych w całym parku. Dla wygody użytkowników parku zamontowano stoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ciekawie zagospodarowano istniejącą zieleń, uzupełniając ją o kwitnące krzewy, rośliny cebulowe i trawy ozdobne. Posadzono w sumie 37 drzew, ponad 7 tys. krzewów, 17 tys. bylin i ponad 22,5 tys. roślin cebulowych.

Arena Gliwice przyciąga tłumy

Spacer kończymy przy imponującej hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice, która znajduje się tuż przy parku. Widownia na ponad 17 tys. osób oraz 10 hektarów terenu wokół do wykorzystania na eventy przyciągają gości z Polski i zagranicy, a także wielu gliwiczan, dla których Arena staje się ulubionym miejscem spotkań. Pierwsza, duża impreza w Arenie – wielkie transowe show Armina van Buurena – sprowadziła do Gliwic prawie 15 tys. widzów. Fantastyczną oprawę i przebieg miały również czerwcowe Mistrzostwa Europy w Ju-Jitsu w tzw. małej arenie. Na hali znalazły także miejsce wiodące gliwickie drużyny sportowe. Swoje mecze rozgrywają tam koszykarze GTK Gliwice oraz futsalowy zespół gliwickiego Piasta.

Zapełnia się kalendarz imprez na kolejne miesiące. 5 października pojawi się w Gliwicach jeden z najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia – Radzimir Dębski. Dwudniowy festiwal Jimek+ ściągnie światowe gwiazdy, a uczestników zabierze w muzyczną podróż dookoła świata. Następna będzie megaimpreza z muzyką klubową – Sensation Poland, a 26 listopada zagra światowej sławy muzyk jazzowy, Marcus Miller. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, w grudniu w Arenie Gliwice będą się bawić na Disney On Ice. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń przewidzianych w najbliższych miesiącach można znaleźć na stronie arenagliwice.com.

Info: gliwice.eu