Gliwice: Dworska – Zbożowa. Budowa startuje

0
344
Wiz. Biuro Usług Architektonicznych PROFIL Sp. z. o.o.

Rozwijany od lat gliwicki program budownictwa mieszkaniowego wkracza w kolejny etap. Po ostatnich realizacjach przy ul. Anny Jagiellonki i ul. Górnej, z myślą o potrzebach gliwiczan pracujących i osiągających umiarkowane dochody, w nadchodzącym czasie będą wznoszone dwa kolejne budynki komunalne z mieszkaniami na wynajem w standardzie „pod klucz”– tym razem przy ul. Zbożowej. Na ich realizację Gliwice otrzymały – jako jedno z pierwszych miast w Polsce! – ogromne, bo aż 80-procentowe bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dofinansowanie z BGK, pozyskane w imieniu Miasta Gliwice przez Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego, zostało przyznane na nowych, korzystniejszych zasadach po nowelizacji krajowych przepisów wspierających rozwój mieszkalnictwa. Otrzymana kwota 15,36 mln zł stanowi równowartość 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji przy ul. Zbożowej, szacowanej na 19,2 mln zł. To maksymalny możliwy poziom dofinansowania zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.

– Miasto Gliwice dzięki dobrej, wydajnej pracy mieszkańców odprowadza ogromne kwoty do budżetu państwa, dlatego jako samorząd staramy się w jak największym stopniu wykorzystywać wszelkie dostępne źródła finansowania zewnętrznego. Jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które, reagując na zmiany przepisów, zgłosiło do BGK wniosek o 80-procentową, bezzwrotną dotację z Funduszu Dopłat. Pieniądze zostały nam przyznane, a umowę z bankiem podpisywaliśmy jeszcze w kwietniu. W ten sposób w perspektywie 2 lat powstaną kolejne komfortowe mieszkania dla pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody. Natomiast w ramach całej bieżącej kadencji samorządu tego typu mieszkań w mieście powstanie w sumie około 400 – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Przy ul. Zbożowej powstaną dwa budynki komunalne dysponujące łącznie 55 wygodnymi mieszkaniami wykończonymi w standardzie „pod klucz”. Znajdą się tam zarówno mieszkania 3-pokojowe o powierzchni od 55 m2 do 65 m2 (12 lokali), jak i 2-pokojowe o powierzchni od 54 m2 do 59 m(35 lokali), z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym. Sześć lokali to kawalerki o powierzchni 40 m2. Dodatkowo dwa 2-pokojowe mieszkania o powierzchni 59 m2 będą dostosowane stricte do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kompleks budynków będzie otoczony zielenią, nie zabraknie przestrzeni do odpoczynku oraz placu zabaw dla dzieci. Posiadacze samochodów będą mogli liczyć na miejsca postojowe.

Wszystkie lokale zostaną wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną oraz podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej z ciepłą wodą użytkową. Będą budowane w standardzie „pod klucz”, co oznacza mieszkania w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może się od razu wprowadzić wraz z własnymi meblami. W tego typu lokalach komunalnych stawka miesięcznego czynszu wynosi obecnie 12,10 zł za metr kwadratowy, a oprócz tego na starcie pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu.

– Plac budowy przy ul. Zbożowej został już przekazany generalnemu wykonawcy, firmie RISER z Jaworzna. Zakończenie prac planowane jest na I kwartał 2023 roku – mówi prezes zarządu ZBM II TBS Krzysztof Kopania. Warto przypomnieć, że powstające tam mieszkania będą wynajmowane w terminie i według zasad określonych przez Miasto Gliwice, w formie uchwały Rady Miasta.

Info: gliwice.eu