W nadchodzący długi weekend gliwiczanie będą mogli skorzystać z badań profilaktycznych pozwalających ocenić stan układu kostnego. 17 sierpnia w Łabędach stanie mobilny osteobus fundacji NEUCA. Na miejscu będzie można bezpłatnie wykonać densytometrię.

Densytometria pozwala wykryć osteoporozę we wczesnym stadium rozwoju. Zalecana jest przede wszystkim osobom po 40. roku życia, u których w rodzinie występowała ta choroba, wszystkim kobietom po 50. i mężczyznom po 55. roku życia.

Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu kośćca, a także większa podatność na występowanie złamań. – To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. W wielu przypadkach złamania np. w obrębie nasady bliższej kości udowej sprawiają, że pacjenci nieodwracalnie tracą pełną sprawność funkcjonalną, a w skrajnych przypadkach są zmuszeni do długiej rekonwalescencji w łóżku i korzystania z pomocy osób trzecich – komentuje dr Marek Żak, specjalista fizjoterapii.

Badanie trwa około 7 minut i wykonywane jest przez wykwalifikowany personel, który wcześniej przeprowadza wywiad z pacjentem. Po jego zakończeniu pacjent otrzymuje wydrukowany wynik, a także wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy. Z badania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża.

Osteobus będzie stacjonował w Gliwicach 17 sierpnia przy ulicy Literatów 70. Badania odbędą się od godz. 10.00 do 16.00. Udział jest bezpłatny, ale wymagane są wcześniejsze zapisy pod nr tel. 32/234-27-83.

Info: gliwice.eu