GierałtowiceKultura i rozrywkaNewsy

Gierałtowice: Śląskie Gody w Gminie Gierałtowice wchodzą w decydującą fazę.

ŚLĄSKIE GODY W GMINIE GIERAŁTOWICE WCHODZĄ W DECYDUJĄCĄ FAZĘ.

Minął trudny okres eliminacji do poszczególnych konkursów, których finał z nagrodami i wyróżnieniami tradycyjnie oglądaliśmy na scenie gierałtowickiej plenerowej imprezy. 

Nowatorskie pomysły łączyć z tradycją, oto sztuka, której sprostali organizatorzy  wspomnianej imprezy. Na scenie tego dnia, wystąpiło wiele dziecięcych i młodzieżowych zespołów wokalno tanecznych. Nie mogło zabraknąć przy tym i historycznych akcentów w postaci koncertów chórów Gminy Gierałtowice, oraz solistów tychże zespołów. Były kulinarne przysmaki śląskiej kuchni, graczki i maszkety, a więc nowatorskie rozwiązania połączone zostały trafnie z bogactwem naszego śląskiego folkloru z ciętym śląskim humorem i satyrą. Temperaturę podniósł na początku zespół taneczny Omega działający przy GOK Gierałtowice.

Super fajer ze szpasym i naszą rodzimą muzyką zaprezentował zespół KAMRATY. Przypomnijmy, że kapela tworzy od 1999 roku. Założycielem tej śląskiej gromadki muzyków jest Ryszard Piszczelok, który przewodził na początku zespołowi  BAR. Nasz Richat spominajom członkowie zespołu, gro na gitarze, śpiywo i kludzi tako konferansjerka ze ślonskimi ausdrukami, że tylko podziwiać i  zrywać boki. Kapela śląska bez piyknych frelkow istnieć niy może, takoż ze szwarnymi karlusami śpiywajomAgnieszka Jabłonka, Agnieszka Sus kero krom tego piyknie gro na klarnecie i organach. O prezencji nie wspominamy dodam tylko, że ten kto nie widział niech żałuje. Dali na gitarze gro wspomniany wcześni Ryszard Piszczelok, Marek Pieczka, to je majster od trąbki i saksofonu, no i momy ślonsko ferajna w komplecie.

Dejcie pozor;

Kapela do tej pory wydała 9 płyt CD.   A więcej o tej przesympatycznej gromadce poczytacie na stronie zespołu. Już samo zaproszenie tego zespołu gwarantowało wspaniałą zabawę a to nie wszystko.

W podobnym klimacie, lecz z domieszką ostrej bałkańskiej i tureckiej muzy wystąpił zespół „ POZYTWNIE NAKRĘCENI”, w składzie Julia Radek – śpiew, Marek Omasta akordeon, śpiew – lider zespołu, Zbigniew Marciniec – gitara basowa, Marcin Dąbrowski – perkusja, Szymon Ziółkowski – saksofon altowy, Bartłomiej Cipirski – saksofon, klarnet, Krzysztof Chmielarz – trąbka. Zabawa przednia kapela na 100 % cool. Należy dodać, że nasi goście pamiętali o naszej  śląskiej historii, z łezką w oku słuchaliśmy w ich wykonaniu  utworu 2+1 w którym mowa jest o pierwszym zrywie powstańczym. Pięknie zaśpiewali także utwór „Poszła Karolinka” – ukłony dla zespołu… To była wspaniała uczta, i najstarsze Hanysy pewnie nie pamiętają tak udanego koncertu .

Czasu na oddech było niewiele, bo tuż po wspomnianym koncercie na scenie pojawił się nie kto inny jak Grzegorz Poloczek, i już wiadomo, że publika trzymała się za boki od początku do końca występu tejże uwielbianej nie tylko na Śląsku gwiazdy estrady.

Na koniec należy wspomnieć, o włodarzach gminy i samorządowcach, którzy podobnie jak publiczność bawili się wspaniale od początku do końca imprezy. Brawo Gminny Ośrodek Kultury, Brawo Gmina Gierałtowice. Wspaniała zabawa i wiele atrakcji dla wszystkich w przedziale wiekowym od  – (0 do nadal).

Na koniec ostre brzmienie zafundował publiczności Dj Martinez..

 

materiał: Tadeusz Puchałka