GierałtowiceInformacjeKronika policyjnaRegion

Gierałtowice: Pijany ojciec wiózł dwójkę dzieci do szkoły

Do 30 września 2023 roku Policja będzie prowadziła działania informacyjno-edukacyjne „Bezpieczna droga do szkoły”. Przypominanie i uświadamianie kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych to jedno, drugie to – liczniejsze kontrole w rejonie szkół. Wczoraj policyjny patrol zatrzymał nietrzeźwego ojca dowożącego dwójkę dzieci do szkoły.

Kontrola trzeźwości 45-letniego kierowcy samochodu osobowego marki BMW, który przewoził dwójkę dzieci do szkoły, miała miejsce około godziny 8.00 w pobliżu jednej ze szkół w gminie Gierałtowice. Podczas rutynowej kontroli policjanci wyczuli charakterystyczny zapach alkoholu. Przeprowadzono badanie alkomatem, które wykazało prawie 2 promile alkoholu we krwi. Dodatkowo, po sprawdzeniu w bazie danych, okazało się, że kierujący posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Za dwa przestępstwa – prowadzenie pod wpływem alkoholu i łamanie sądowego wyroku, mężczyzna odpowie przed sądem.

To oczywiście skrajny przypadek nieodpowiedzialności. Częstsze są wykroczenia o mniejszej wadze prawnej – na przykład jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub przekroczenie prędkości na ulicach przyszkolnych, które, zaznaczmy, są równie niebezpieczne pod względem ewentualnych następstw.

Przypominamy: podczas prowadzonych w ramach działań kontroli, mundurowi zwracają uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są też spotkania policjantów z dziećmi, poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci omawiają zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazują najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Przypominają też o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi dziećmi o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dajmy także dzieciom przykład, jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.

Info: KMP Gliwice
Fot. Canva