Gierałtowice: Konkluzja służb po wczorajszym zdarzeniu na ul. ks. Roboty.

0
4704

Szanowni mieszkańcy, sympatycy naszej jednostki…
Jako Strażacy jednostki OSP w Gierałtowicach pragniemy wyrazić głęboki wyraz zaniepokojenia który miał miejsce podczas wczorajszych działań przy ul. Ks. Roboty w Gierałtowicach.

Wczoraj, o godzinie 17:50 nasza jednostka została zaalarmowana do zasłabnięcia w samochodzie, po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się iż na miejscu pracują już strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr. 3 w Knurowie oraz Zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Według przekazanych nam informacji, doszło do Nagłego Zatrzymania Krążenia u osoby poszkodowanej. Podczas gdy Ratownicy Medyczni, Strażacy „PSP” oraz nasi Druhowie starali się przywrócić funkcje życiowe osobie poszkodowanej wokół zebrał się tłum gapiów – tłum z którego tylko jedna osoba stanęła na wysokości zadania rozpoczynając „RKO” i pomagając w dalszych czynnościach ratownikom, zaś kierowcy zamiast skupić swoją uwagę na sytuacji która panuje na jezdni, gwałtownie hamowali powodując tym samym zagrożenie w ruchu lądowym tylko po to aby sfotografować i nagrać miejsce w którym toczy się walka o ludzkie życie, usilne próby odsunięcia osób postronnych od miejsca zdarzenia kończyły się fiaskiem, pomógł wówczas interweniujący patrol Policji.

Niniejszym chcieliśmy zadać pytanie dla osób postronnych, jak i niezwykle ciekawych sytuacji na poboczu kierowców, czy szukanie sensacji na czyjejś tragedii jest ważniejsze niż ludzkie życie lub śmierć w godnych warunkach? Czy ktokolwiek z Państwa stojąc i obserwując akcję reanimacyjną z założonymi rękami wyraził chęć pomocy (poza jednym anonimowym śmiałkiem)? Czy ta „walka o życie” służb przybyłych na miejsce miała stanowić swoistą „atrakcję”? Po wczorajszych wydarzeniach zadajemy sobie wiele pytań na które ciężko nam szukać odpowiedzi, ale szczególnie nurtujące jest jedno, czy ciekawość i egoizm stoi wyżej nad człowieczeństwem i moralnymi zasadami dobrego wychowania?

Apelujemy do gruntownego przemyślenia swojego zachowania osoby oraz kierowców które przyglądały się wczoraj akcji ratunkowej. Traktujmy siebie wszyscy tak jak chcielibyśmy być traktowani.

Strażacy OSP Gierałtowice
Strażacy JRG3 Knurów
Ratownicy Medyczni