GierałtowiceGliwiceGmina GierałtowiceInformacjeKronika strażacka

Gierałtowice/Gliwice: Ważna rola strażaków z Przyszowic w akcji gaśniczej

W czwartek, tuż przed godziną 18:00 zostaliśmy dzisiaj zaalarmowani do pożaru w jednym z budynków produkcyjnych na ulicy Pszczyńskiej w Gliwicach. W momencie przyjazdu jednostek straży pożarnej, spod dachu wydobywał się dym. Do pożaru doszło w jednym z pomieszczeń budynku.

Po przybyciu na miejsce naszego zastępu, kierujący działaniem ratowniczym polecił nam stworzenie tzw. „grupy RIT”, co z angielskiego „Rapid Intervention Team” oznacza grupę szybkiego reagowania lub grupę asekuracyjną. Jest to grupa strażaków, która stanowi zabezpieczenie innych strażaków pracujących w strefie zagrożonej i jednym z jej zadań jest ratowanie strażaków, którzy np. w zadymieniu ulegli wypadkowi.

Do ewentualnych działań wzięliśmy specjalnie do tego przeznaczoną „torbę RIT” znajdującą się na wyposażeniu zastępów z JRG Gliwice. Dowódca naszej grupy podzielił zadania ratowników na wypadek ogłoszenia sygnału RATUNEK (nadawany, gdy strażak potrzebuje pomocy) i wspólnie przypomnieliśmy sobie wyposażenie torby RIT i sposoby jego użycia w przypadku konieczności ratowania strażaka. W torbie tej znajduje się m.in. dodatkowy aparat oddechowy dla poszkodowanego strażaka.

Jak w większości takich działań, nie było na szczęście konieczności aktywowania naszej grupy, ale na tym właśnie polega zabezpieczenie strażaków, że przygotowujemy się na najgorsze, mając nadzieję na najlepsze.

Do remizy wróciliśmy po około godzinie.

Info: OSP Przyszowice