Czas na podsumowanie Grudnia i IV kwartału 2019 roku. W Grudniu średnie stężenie pyłów PM10 odnotowane przez stacje oceny jakości powietrza zlokalizowane na terenie naszej Gminy wynosiłoc76 µg/m3 zatem o 10 jednostek więcej niż w listopadzie (66 µg/m3).

Porównując wyniki do tych z ubiegłego roku odnotowano spadek o niecałe 20 µg/m3. Jest to tendencja ogólna, ponieważ Gliwicka stacja również odnotowała lepsze wyniki we wszystkich miesiącach VI kwartału 2019 roku w stosunku do VI kwartału w roku 2018. Średnio przez 12 dni na terenie Gminy oddychano świeżym powietrzem (wynik poniżej 50 ug/m3-pomarańczowa linia na rysunku) to zdecydowanie lepszy wynik niż rok temu o tej porze – 4 dni. Najgorszej jakości powietrzem mimo sprzyjających warunków pogodowych oddychali mieszkańcy Paniówek – 26 dni z przekroczoną normą dobową dla PM10) i Przyszowic – 21 dni.

Mieszkańcy Gierałtowic i Chudowa, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym cieszyli się powietrzem dobrej, a nawet bardzo dobrej jakości, przede wszystkim za sprawą silnego wiatru, który przegnał z nad naszych terenów część szkodliwych zanieczyszczeń. Mimo to oddychamy gorszym powietrzem niż Gliwiczanie Żywiecczanie oraz Zabrzanie.

Pamiętajmy, aby monitorować stan jakości powietrza (www.discovair.pl), a w razie stężeń przekraczających 200 ug/m3 unikać wszelkiej aktywności na wolnym powietrzu.