DZIEJE SIĘ W GIERAŁTOWICKIM „MORCINKU”.

Gdyby ktoś nie wiedział, to chodzi o szkołę, w której chłód sal lekcyjnych i na pozór nieprzystępne betonowe mury, przemawiają do nas historią i tym wszystkim co nazywamy przyjaznym klimatem. Bo szkoła to ludzie,  dzięki którym od pokoleń buduje się w gierałtowickiej szkole wiedzę i kształtuje się w sposób właściwy ludzkie charaktery. Szkoda, że dopiero po latach dzisiejsi absolwenci docenią jak wielkie wartości wynieśli z tego przybytku wiedzy. Wielu z nich, z szacunkiem po latach spojrzy w przeszłość jako dorośli ludzie, i wspomni czasy kiedy to był taki historyk jak pan Duda, i taka pani Grażyna Lubszczyk informatyk, którzy nauczyli nas historii naszej Małej Ojczyzny, na miarę dzisiejszych czasów.

Bo tak to już jest, że produkt owej fabryki wiedzy i jego wartość doceniamy po długim nieraz czasie. Obchodzimy w tym roku setną rocznicę wielkich wydarzeń historycznych, które miały decydujący wpływ na losy naszego regionu. Przypominać te wydarzenia można na wiele sposobów. Można zamęczać młodzież wielogodzinnymi wykładami, organizować wypady do kin na dawno już obejrzane filmy tego gatunku. Wszystko to jest godne uwagi, czy jednak tylko na tym powinno się pozostać, a może jest sposób na to, by połączyć przyjemne z pożytecznym? Stworzyć możliwość miłego spędzania czasu, a przy tym zdobywać wiedzę historyczną i umiejętności w zakresie programowania, informatki etc…..

Informatyka jest cool;

Z pewnością nikt z młodych ludzi nie zaprzeczy tej opinii, wszak język takich urządzeń jak komputery znają dziś wszyscy, jednakże sprawić by ta umiejętność nie tylko bawiła,  ale dawała o wiele więcej, to już  nie do końca prosta sprawa. Da się? Da się!!! I tak się stało w gierałtowickiej podstawówce dzięki wspaniałemu projektowi mgr. Grażyny Lubszczyk i jej gromadce młodych pasjonatów wiedzy nauki i przygody, bo jak się okazało lekcja historii z pomysłem w tle, może być prawie jak wycieczka machiną czasu.

Wirtualna podróż wprost na linię frontu walk powstańczych;

Filmik „Powstania Śląskie” nawiązuje  do walk powstańczych w latach 1919/21 informuje pani Grażyna. Materiał ten powstał z okazji 100 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. W tym przypadku treści historyczne połączono z zajęciami informatycznymi. Na naszych lekcjach uczniowie uczą się programowania wykorzystując roboty edukacyjne. Dzieci są kreatywne i chętnie tworzą własne zadania dla robotów… To otwiera dzieciom drzwi do świata informatyki i edukacji, a poprzez zabawę rozwijają myślenie logiczne i algorytmiczne.

Nasze roboty nie poprzestają tylko na walce powstańczej. Kolejnym dla nich zadaniem w tym projekcie  była podróż po śląskich miastach, w tym przypadku uczniowie sterowali robotami dzięki urządzeniom zdalnym (pilotom). Nasza szkoła  informuje dalej pani Grażyna, uczestniczyła w ogólnopolskiej inicjatywie  „Godzina kodowania”, z „Uczymy dzieci programować”, otrzymując wyróżnienie i prestiżową nagrodę.  Nasze roboty wykorzystujemy do wielu projektów. Moi wychowankowie klasy 4c, której jestem opiekunem wygrali ogólnopolski konkurs „Klimatyczna Klasa” pt. „Dzieci chronią klimat”. W tym przypadku nasze roboty nawiązują do tematu związanego ze szczytem klimatycznym i walki ze smogiem.

Z panią Grażyną Lubszczyk pedagogiem z 29 letnim stażem nauczyciela, (Od dwóch lat  nauczyciela informatyki) Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Gierałtowicach. Rozmawiał ;

Tadeusz Puchałka.

 

 

 

i w klimacie świątecznym