GierałtowiceNewsy

Gierałtowice: Działa już eko-patrol

Pierwsze pomiary czystości powietrza w Gierałtowicach – wyniki pokazują, w których rejonach pojawia się bardzo silne stężenie smogu, a gdzie powietrze jest czyste lub względnie czyste.

Najgorzej wypadła ulica Graniczna, gdzie w trakcie wieczornego pomiaru (15 lutego) zanotowano 25 krotne przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza pyłem PM 10 oraz 23 krotne przekroczenie norm PM 2,5 (!!!). Były również odcinki ulic (m.in. na Północ od ul. Ks, Roboty) na których nie stwierdzono przekroczenia norm zanieczyszczenia. Pomiarów dokonał eko-patrol Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) przy pomocy aparatury zainstalowanej na samochodzie o napędzie elektrycznym.
Eko-patrol GIG rozpoczął badanie czystości powietrza we wszystkich miejscowościach naszej gminy dzięki uchwale podjętej przez Radę Gminy (15 lutego), która zapewnia środki finansowe na ten cel. Powstanie mapa zagrożeń smogowych gminy, na której zlokalizowani zostaną najwięksi truciciele. Eko-patrol dysponuje samochodem o napędzie elektrycznym, wyposażonym w aparaturę pomiarową oraz dronem umożliwiającym badanie składu powietrza nad dachami posesji. Więcej w papierowym wydaniu „Wieści”.

info: Wieści Gminy Gierałtowice

5 komentarzy do “Gierałtowice: Działa już eko-patrol

  • Ul.Graniczna pięć domów na krziż i smog że nic nie widać.Przekaz na Gliwicko w Rybniku konieczny dla twórców tej poronionej ustawy.

  • A może by tak większe dofinansowania dać do wymiany pieców a nie 2000 zł i wydawać na eko patrole.

  • A może ziamiast na niepotrzebne rzeczy zainwestować w energię odnawialną. Do solarow i fotowoltaiczne panele, gminy oscienne dokładają do 90% a nasza nic . Siedzi tyle osób w ochronie środowiska i nic nie robią zenada

  • Ciekawe ile ten gadżet (dron + elektryczne autko) kosztował i ile śmierdzących piecy na węgiel można byłoby za tą kwotę wymienić ? Któryś z urzędników lub może sam Wójt są na tyle dobrzy z matematyki, że poradzą to policzyć i podać do publicznego info ??

  • W gminie Pilchowice dopłata do kotła to 7 tyś. u nas? 2 lub 2,5 tyś zł – bez komentarza. Po co wydawać na eko zabawki

Możliwość komentowania została wyłączona.