Dziś kończy się rok szkolny. Myślę, że we wrześniu 2019 nikt nie myślał, jak dziwny się okaże. Widać to szczególnie dziś. Nie ma akademii, tłumów dzieci ubranych galowo przed szkołami. Epidemia zmieniła nasze życie i widać to szczególnie teraz.

W tej innej rzeczywistości dzieci pokazały, co jest największą siłą płynącą z faktu bycia dzieckiem. Gotowość do zmian, otwarcie na nowe zasady nauczania. Mówi się, że dzieci i młodzież to „tubylcy wirtualnej rzeczywistości”. My dorośli jesteśmy tam tylko przyjezdnymi gośćmi. Było to widać. Rośnie bardzo fajne pokolenie, na pewno inne od naszego. Ale można być spokojnym o losy świata.

Trudno nie docenić trudu nauczycieli, którzy musieli się odnaleźć w tej nowej sytuacji. Tego ich nie uczono, ale podjęli to wyzwanie. Mam nadzieję, że z jak najlepszym skutkiem dla dzieci, ale i dla samych siebie. Dodatkowych kompetencji nigdy za wiele.
Na koniec wielkie słowa uznania dla rodziców. Wielu musiało „wrócić do szkoły” by pomóc dzieciom. Pojawiły się nawet memy ze świadectwami dla rodziców za ten dziwny rok szkolny. My rodzicie wiemy jedno, jak są dzieci, to po prostu trzeba dać radę, bo nie ma innej opcji. Myślę, że niektórzy ze odkryli, że ciągle pamiętają, co to jest imiesłów bierny, albo kiedy była bitwa pod Warną.

Zdjęcia z dzisiejszych uroczystości pokazują, że wiemy już jak funkcjonować w czasie epidemii. Oby się skończyła jak najszybciej. Ale jest też druga strona medalu. Wszyscy nauczyliśmy się, że w wyjątkowych czasach trzeba wyjątkowo się zachowywać, żeby było normalnie.

Życzę dzieciom udanych wakacji (rodzicom i nauczycielom też 😀 ). I powrotu do szkoły w trybie normalnym we wrześniu.

Info: Żogała Leszek Wójt Gminy Gierałtowice