9 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zapoczątkowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, odczuwanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Okazji do czytania dzieciom jest naprawdę sporo i powinniśmy robić to jak najczęściej, chociażby z racji tego, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, rozwija ich wyobraźnię, a także wzbogaca słownictwo. Czytać możemy im zarówno w domu, w szkole, jak i w przedszkolu.

W tym dniu szczególnie zachęcamy rodziców, aby poczytali książki swoim pociechom (zwłaszcza, że w tym roku dzień ten przypada w sobotę – czyli to już Drodzy Rodzice jest WEEKEND, więc macie znacznie więcej czasu wolnego dla swoich dzieci. Spożytkujcie go dobrze! ), bo dziecku, któremu się czyta, uczy się słuchać, a także rozwija swoją zdolność koncentracji oraz nabiera chęci do poznawania świata.
Tak spędzony wspólnie czas buduje wzajemne relacje i zaufanie, pozwala lepiej się zrozumieć i w przyszłości z pewnością zaowocuje.

Warto czytać i trzeba czytać dzieciom!

Źródło zdjęcia – Google Grafika
Materiał: Michał Musiał