Ciekawostki z ...

Czy wiesz, ile udało Ci się zebrać zniżek za bezszkodową jazdę po Knurowie? Zobacz, jak to sprawdzić!

Starasz się jeździć uważnie po Knurowie, tak aby uniknąć kolizji? Za każdy rok bezszkodowej jazdy towarzystwa nagradzają klientów zniżkami na zakup ubezpieczenia. Za bezpieczne poruszanie się po drodze można uzyskać nawet kilkadziesiąt procent rabatu i w rezultacie sporo zaoszczędzić. Zastanawiasz się, ile udało Ci się zebrać zniżek za bezszkodową jazdę? Możesz to sprawdzić! Dowiedz się więcej.

Zniżki za bezszkodową jazdę — czym są?

Rabaty za bezszkodową jazdę są udzielane kierowcom, którzy w ciągu trwania ubezpieczenia nie zgłoszą żadnej szkody z polisy OC i AC. Zniżki są przyznawane osobom, które zawarły umowę z towarzystwem —są naliczane niezależnie od parametrów ubezpieczanego samochodu. Zatem nawet jeśli sprzedasz auto i kupisz polisę na nowy pojazd, nadal zachowasz swoje rabaty za bezszkodową jazdę.

Rabaty na OC i AC — ile można otrzymać?

Przyznawanie zniżek za bezszkodową jazdę nie jest w żaden sposób uregulowane przez przepisy prawa. Każde towarzystwo ma indywidualny system ich udzielania. Z tego powodu w niektórych firmach można otrzymać 10%, a w innych 20% rabatu za każdy rok bezpiecznego poruszania się po drogach. Maksymalnie można zebrać od 60 do 80% zniżki na zakup OC i AC.

Aby uzyskać jak największy rabat, trzeba poczekać kilka lat. Niektóre firmy oferują maksymalną obniżkę już po 3 latach, a inne dopiero po 10 latach. Dobrze to widać w poniższej tabeli.

Tabela 1. Zniżki na ubezpieczenie OC i AC.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Maksymalna zniżka Ile trzeba czekać na maksymalny rabat
Uniqa 60% 8 lat
Wiener 60% 10 lat
Generali 60% 6 lat (OC) i 4 lata (AC)
Link4 60% po 6 pełnych latach
Proama 70% 6 lat (OC) i 4 lata (AC)
Ergo Hestia 60% 4 lata

Źródło: Opracowanie własne.

Zniżki na zakup OC i AC — jak sprawdzić ich wysokość?

Zastanawiasz się, ile udało Ci się zgromadzić zniżek na OC i AC? Taką informację możesz znaleźć np. na:

  • umowie ubezpieczenia lub na papierowym potwierdzeniu zakupu polisy — jeśli towarzystwo nie zawarło informacji o wysokości zniżki, można skontaktować się z biurem obsługi klienta i poprosić o sprawdzenie przydzielonego rabatu;
  • Zaświadczeniu o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego — można go uzyskać w towarzystwie, z którym masz zawartą umowę na polisę. W tym dokumencie są zawarte informacje o liczbie spowodowanych kolizji, a także o wysokości zniżek, które zostały przyznane za bezszkodową jazdę;
  • koncie w portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego — po zalogowaniu się do systemu należy złożyć wniosek o udostępnienie informacji o przebiegu ubezpieczenia OC i AC. Po chwili na Twój adres e-mail powinien dotrzeć raport z informacjami na temat liczby zdarzeń w ostatnich latach, a także okresu ochrony ubezpieczeniowej. Na ich podstawie można samodzielnie obliczyć wysokość zniżek w wybranym towarzystwie.

Dzięki informacji o rabacie ustalisz, ile zaoszczędzisz na zakupie ubezpieczenia na samochód. Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie https://rankomat.pl/samochod/weryfikacja-znizek-ubezpieczenie-oc-ac.

Jak zebrać zniżki na OC i AC?

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uzyskać rabat na zakup ubezpieczenia OC i AC? Przede wszystkim staraj się jeździć bezpiecznie — dopóki nie spowodujesz szkody, zachowasz niższą cenę polisy.

Można także:

  • przejąć zniżki od współwłaściciela pojazdu — jeśli małżonek lub rodzic ma wieloletnią historię ubezpieczenia i udało mu się zebrać wysokie rabaty, warto dopisać taką osobę jako współwłaściciela auta. W efekcie towarzystwo może uwzględnić jej zniżki, gdy będziesz kupować polisę. Właśnie tak np. młodzi kierowcy mogą obniżyć wydatki na ochronę OC i AC;
  • przenieść zniżki z ubezpieczenia jednośladu, przyczepki lub ciągnika — w wielu towarzystwach właściciele tych pojazdów mogą skorzystać ze zgromadzonych zniżek przy zakupie ubezpieczenia na samochód osobowy.

Możliwość uzyskania rabatów na polisę OC i AC istnieje, nawet jeśli poprzednie auto było wzięte w leasing. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, TU nadal weźmie pod uwagę Twoją historię w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Utrata rabatów na ubezpieczenie OC i AC — jak może do tego dojść?

Zniżki na ubezpieczenie OC i AC można bardzo łatwo stracić. Wystarczy, że spowodujesz jedną kolizję, aby towarzystwo obniżyło rabat. Zazwyczaj „strata” wynosi 10%, ale może to być więcej — wiele zależy od wewnętrznej polityki firmy. Możesz tego uniknąć, jeśli… nie zgłosisz szkody w towarzystwie.

Pamiętaj przy tym, że możesz utracić zniżki na OC i AC także po podaniu fałszywych danych podczas zawierania umowy. Po weryfikacji informacji w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym firma może dokonać rekalkulacji składki i obniżyć wysokość przyznanych rabatów. W rezultacie zapłacisz za ochronę więcej.

Zniżki możesz również stracić, jeśli masz przerwę w zakupie polisy OC i AC. Jeśli nie kupisz kolejnego ubezpieczenia przez kilka lat, towarzystwo anuluje Twoje rabaty. W niektórych firmach taka sytuacja ma miejsce po roku, a w innych dopiero po 10 latach.

 

Zniżki za bezszkodową jazdę to prosty i skuteczny sposób na to, żeby zaoszczędzić na zakupie OC i AC. Warto je zbierać, aby nie przepłacać za polisę.