Czy w Knurowie znajdzie się miejsce na powstanie hospicjum?

0
713

Na zaproszenie proboszcza knurowskiej parafii pw.św.Cyryla i Metodego Mirosława Pelca wykładu udzielili :
-profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr.hab.Józef Binnesel na temat tanatopedagogiki i definicji hospicjum w życiu człowieka.
Hospicjum wg. analizy profesora to jest miejsce w duszy i dużo zależy od zmiany sposobu myślenia. Należy uczyć się odpowiedzialności za życie. Człowiekiem się jest tu i teraz w każdym momencie (punkt to najmniejsza niepodzielna część prostej) i jest doskonały, co jest początkiem.
Hospicjum nie jest budynkiem, jest miejscem w sercu, jest przekonaniem, że każda istota jest doskonała i ma przypisaną godność. Często hospicjum jest to uczenie na nowo godności która została sponiewierana przez system opieki zdrowotnej. W hospicjum człowiek na nowo uczy się siebie a śmierć jest pewną formą zadania. Tanatopedagogika uczy, że każda osoba ludzka ma godność ma prawo do poszukiwania piękna i doskonałości.
Hospicjum uczy kochać siebie.

-Duszpasterz Krajowy Hospicjów ks.dr. hab. Piotr Krakowiak
przedstawił bardziej praktyczne rady w powstawaniu hospicjum.
Ważnym elementem hospicjum jest wolontariat bo ludzie czują się samotni pomimo zorganizowanej opieki społecznej. Człowiek pozostaje sam bez opieki nieraz i 20 godz. dziennie i ważne jest aby to miłosierdzie które głosi kościół przełożyć w realną pomoc.
Sukces w realizacji tego przedsięwzięcia który już się dzieje w około 100 ośrodkach w Polsce opiera na wykreowaniu tzw. koordynatorów wolontariatu którzy mają w sobie entuzjazm i wolę zmiany i wyszkolonych liderów. Hospicja które zainwestowały w wolontariat lepiej się rozwijają, budzą zainteresowanie mediów, podniosła się jakość usług. Mogą powstawać agencje usług socjalnych przy parafiach oparte o wolontariat, jest wiele praktyk które się już sprawdziły aby ten cel aby pomóc drugiemu człowiekowi zrealizować.

-Prezes Bronifraterskiej Fundacji Dobroczynnej Konary Marek Krobicki który jest praktykiem lekarzem w dziedzinie hospicjum i niesieniu pomocy ludziom opowiedział jak tworzył zespół aby opieka nad ludźmi opierała się na najnowocześniejszym sprzęcie w oparciu o duchowe potrzeby człowieka.
Zakon działa w Polsce już ok.400 lat. ma swoje szpitale w których niosą pomoc m.in Krakowie, Katowicach, Łodzi, Warszawie i wielu innych miejscach.

-proboszcz Mirosław Pelc uznał, że jest szansa aby wykorzystać wiedzę którą zdobył w szkole aby się zatroszczyć o człowieka.
Jest zapotrzebowanie na coś co by powstało w drodze między szpitalem a ZOL. Na chwilę obecną nie ma nic takiego w Knurowie stąd ten pomysł. Czy się uda? Czas pokaże. Ksiądz proboszcz zaprasza do współpracy.

 

1495248_858404430879443_2473468762843640487_o