Czerwionka-Leszczyny: Zamek w Leszczynach dzwoni. Odbierz i posłuchaj historii miejsca

0
211

Tuż po zakończonych pracach kompleksowej rewitalizacji zameczku i jego otoczenia, Urząd Gminy i Miasta przygotował wyjątkową aplikację, która opowiada o historii leszczyńskiego zameczku.

Fascynująca historia miejsca

Prace wykonane podczas rewitalizacji są naprawdę imponujące. Zostały one wykonane z wielkim szacunkiem dla dziedzictwa historycznego. Przypomnijmy, że celem inwestycji było nawiązanie do pierwotnego kształtu zameczku. A ten powstał w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” – Konrada Bartelta. Nowa siedziba została wybudowana specjalnie dla drugiej żony Bartelta – Ernestyny. Warto dodać, że zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd.
„Zadanie zostało zakończone, teraz chcielibyśmy zachęcić mieszkańców, aby odkrywali historię tego miejsca. Mamy nadzieję, że opracowana aplikacja sprawi, że nieco inaczej spojrzą na codziennie mijany zabytek” – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM.
To właśnie tymi drzwiami do wielkopańsko urządzonych pomieszczeń wbiegał energiczny Konrad Bartelt, o którym wieś mówiła swojsko „Bartek”, to tutaj, wokół zameczku, wśród ogrodów kwiatowych i roślin egzotycznych przechadzała się elegancka Pani Ernestyna.

Jak to działa?

Zapraszamy na spacer wokół zameczku ze smartfonem w ręku. Wystarczy zeskanować QR kod umieszczony przy wejściu do obiektu i…odebrać połączenie przychodzące od leszczyńskiego zameczku. Można też po prostu kliknąć w link

https://www.poznajhistorie.pl/monument/czl-zamek.

 

Posłuchamy rozmowy, która przeniesie nas w czasie.

Minisłuchowisko zostało nagrane przez aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, a jego treść przygotowana na podstawie A.Ostroch „Śląsk romantyczny”, W. Zieleźna „Leszczyny. Właściciele majątku, kolonie i przysiółki”, archiwalne zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości K. Klucznioka.

 

Zgodnie z zamierzeniem projektu, park i sam obiekt zameczku mają służyć lokalnej społeczności.
W zameczku prowadzona będzie integracja lokalnej społeczności poprzez m.in. wydarzenia kulturalne, pikniki, zabawy dla dzieci, spotkania tematyczne. W obiekcie znajdują się sale szkoleniowo-konferencyjne i pomieszczenia biurowe, a także Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci. Teren wokół zameczku obfituje w atrakcje dla różnych grup wiekowych. Jest siłownia, urządzenia „street workout”, plac zabaw, stanowiska do rodzinnego grillowania, miejsca do wypoczynku przy stawie, boisko do siatkówki i koszykówki, które zimą można zmienić w atrakcyjne lodowisko.
Info: czerwionka-leszczyny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here