Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Wojewódzki Konkurs Regionalny „My som stond”

Tegoroczny Wojewódzki Konkurs Regionalny „My som stond”, którego organizatorem jest Przedszkole nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” w Czerwionce – Leszczynach, ze względu na pandemię koronawirusa musiał przybrać inną formę niż zwykle.

„Tym razem konkurs „My som stond” odbył się w formie elektronicznej. Nie mogliśmy zaprosić do nas przedszkolaków, tak jak miało to miejsce co roku, aby w murach naszego przedszkola oklaskiwać ich występy. Cieszymy się jednak, że chociaż w innej formie, mimo wszystko konkurs odbył się” – podkreśla Dyrektor Przedszkola nr 1 Monika Sobieska.

„Poprosiliśmy uczestników konkursu o prezentację kącika regionalnego poprzez nagranie krótkiego filmiku promującego kultywowanie tradycji śląskich w przedszkolu w formie: tańca, piosenki w gwarze śląskiej, scenki lub opowiadania – mówią organizatorki konkursu: Katarzyna Małachowska, Bernadeta Chrapiec, Małgorzata Głodowska oraz Maria Gilga. – Otrzymałyśmy filmy z nagraniami pięknych wstępów najmłodszych, za co ogromnie dziękujemy wszystkim uczestnikom” – dodają.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział dwanaście placówek: Przedszkole z Bełku, Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 3, Przedszkole nr 6, Przedszkole nr 7, Przedszkole nr 8, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 11, Oddział przedszkolny w Książenicach, Przedszkole Nr 21 w Rybniku, Przedszkole Nr 39 w Rybniku, Przedszkole Nr 20 w Mysłowicach.

Jury w składzie Kasia i Claudia Chwołka, Czesław Żemła, Łukasz Michalik i Łukasz Szołtysek biorąc pod uwagę wystrój i wyposażenie kącika regionalnego, stroje, rekwizyty, oryginalność oraz pomysłowe podejście do tematu oceniło przygotowane filmiki
i wyłoniło najciekawsze prezentacje:

I miejsce: Przedszkole Nr 8 w Czerwionce-Leszczynach

II miejsce: Przedszkole Nr 39 w Rybniku

III miejsce: Przedszkole Nr 21 w Rybniku

wyróżnienie: Przedszkole Nr 11 w Czerwionce-Leszczynach

 

Celem konkursu było poznanie przez dzieci historii i specyfiki regionu w połączeniu z tradycjami własnej rodziny, wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną poprzez prowadzenie rozmów z dziadkami i rodzicami na temat przeszłości, wprowadzenie dzieci w świat tradycji ludowych, obyczajów i kultury naszych przodków, budzenie przywiązania do rodzinnego krajobrazu i kultury śląskiej, ukazanie piękna sztuki śląskiej (tańca, muzyki, gwary, stroju śląskiego).

https://www.youtube.com/watch?v=r-rATlMCJxI

 

Info: czerwionka-leszczyny.pl