Czerwionka-LeszczynyInformacjeMiasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny: Uroczystości Barbórkowe i wizyta miast partnerskich

W miniony weekend w Czerwionce-Leszczynach odbyły się uroczystości związane z obchodami święta górniczego „Barbórka”. W tym czasie w Czerwionce-Leszczynach gościły również reprezentacje miast partnerskich – Dubna w Ukrainie oraz Bad Sachsy w Niemczech.

Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych górników, znajdującą się przy Izbie Tradycji KWK Dębieńsko. Następnie w ramach uroczystości Barbórkowych odbyła się tradycyjna górnicza biesiada.

„Wspomnienie świętej Barbary jest świętem szczególnym na Górnym Śląsku. To wyjątkowa okazja, żeby uczcić ciężką pracę górników, ale również, żeby przypomnieć bardzo ważne górnicze tradycje i zwyczaje” – podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Burmistrz złożył także najserdeczniejsze życzenia na ręce górników z okazji ich święta – „Życzę Wam tyle samo wyjazdów co zjazdów do kopalni, aby bliscy, którzy każdego dnia czekają na Wasz powrót z pracy, mogli powitać Was w domach”.

W ramach obchodów górniczego święta w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbył się również „Koncert Barbórkowy” w wykonaniu Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” pod dyrekcją Wojciecha Pukowca oraz solistów.

W ramach wizyty przedstawicieli miast partnerskich odbyły się również spotkania mające na celu omówienie dalszej współpracy pomiędzy Czerwionką-Leszczynami a Dubnem i Bad Sachsą. Podczas wizyty delegacja z miasta Bad Sachsa przekazała dary dla miasta Dubno w Ukrainie. Wśród darów znalazły się: materiały opatrunkowe, lekarstwa oraz żywność.

W wydarzeniach uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Mer Miasta Dubno z Ukrainy Vasyl Antoniuk wraz z delegacją, Burmistrz Miasta Bad Sachsa Daniel Quade wraz z delegacją, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Skarbnik Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Zbigniew Wojtyło, Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, zaproszeni goście, mieszkańcy.

Info: MiG Czerwionka-Leszczyny