Czerwionka-LeszczynyInformacjeMiasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny: „Spotkania z historią najbliższą”

„Spotkania z historią najbliższą” – to kolejny projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” dla miłośników historii lokalnej i nie tylko.

„Działania zogniskowane będą wokół historii rodzin dawnych właścicieli majątków w Leszczynach – Konrada Bartelta i w Bełku – Emilii Lukas. Historia właścicieli majątku w Bełku będzie wprowadzeniem do przypomnienia mieszkańcom niezwykle ważnych dla rozwoju Górnego Śląska postaci Karola Goduli i Joanny Schaffgotsch zwanej „Śląskim Kopciuszkiem” – wyjaśnia Ewa Kluczniok ze Stowarzyszenia „Dzwon”.

Przedsięwzięcie będzie realizowane od września bieżącego roku, podczas spotkań organizowanych dla mieszkańców w leszczyńskim zameczku na tzw. „Wieczorach z historią najbliższą”. Wiedza historyczna zostanie przekazana uczestnikom za pomocą prezentacji multimedialnych, a także poprzez czytanie fragmentów książek związanych z omawianymi w projekcie postaciami.

„Uczestników zaprosimy na dwie wycieczki – autokarową do zamku w Grodźcu Śląskim i rowerową do Bełku, gdzie będziemy oglądać Wzgórze Lukasów i zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny” – dodaje Kluczniok.

Efektem projektu będą kolejne foldery oraz zakładki do książek. Zaprojektowane zostaną również tablice opisujące historię rodziny Barteltów z okresu, kiedy zarządzali leszczyńskim majątkiem. Tablice zostaną oddane do użytku obecnym gospodarzom leszczyńskiego zameczku i będą jedną z form promocji tego miejsca.

„Podjęte przez SPL Dzwon działania wzmocnią ofertę kulturalną Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny. Projekt pozwoli mieszkańcom na utożsamianie się z ich „małą ojczyzną”. Uzmysłowi jej atrakcyjność w myśl powiedzenia „Cudze chwalicie swego nie znacie” – wyjaśnia Magdalena Czerner, współautorka projektu.

Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny