Czerwionka-LeszczynySport i rekreacja

Czerwionka-Leszczyny: SP Stanowice w finale Drużyny Energii

Drużyna Energii to przedsięwzięcie mające na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej. Wczoraj ambasadorzy akcji przeprowadzili wyjątkową lekcję WF-u dla Szkoły Podstawowej w Stanowicach, która zakwalifikowała się do finału akcji.

Drużyna Energii ma na celu nie tylko promowanie sportu, ale też rywalizację drużyn biorących udział w akcji. W ramach cyklu walczą ze sobą szkolne drużyny, tworzone przez uczniów klas V-VIII z całej Polski. Finalistów wybrano oceniając aktywność uczniów w wykonywaniu sportowych ćwiczeń. W etapie sportowym wzięło udział 191 placówek, a całkowita liczba wykonanych ćwiczeń przekroczyła 94 tysiące. Każdy z finalistów otrzymał wyjątkową nagrodę – zaproszenie do udziału w wielkim finale, który odbędzie się 12 i 13 czerwca w Gdańsku.

Finalistami tegorocznej edycji Drużyny Energii zostało 5 placówek:

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Józefosławiu – zwycięzca kategorii „Bardzo Duża Szkoła”
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Holonkach – zwycięzca kategorii „Mała Szkoła”
  • Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie – zwycięzca kategorii „Średnia Szkoła”
  • Szkoła Podstawowa w Stanowicach – zwycięzca kategorii „Duża Szkoła”
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. dr. B. Sychty w Kościerzynie – zdobywca „Dzikiej Karty”

Awans do finału to nie jedyna nagroda, którą otrzymały placówki. Każdą ze szkół dodatkowo odwiedzają ambasadorzy projektu, aby poprowadzić lekcję WF-u, na którą składają się różne konkursy i zabawy. Wczoraj w zajęciach sportowych, które odbyły się w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Stanowicach. Placówka do udziału w wydarzeniu oraz wspólnych ćwiczeń zaprosiła również uczniów Szkoły Podstawowej z Bełku.

„Tegoroczna edycja projektu ma na celu nie tylko promocję sportu, ale również troski o środowisko i ochronę klimatu. Sportowców oraz zestawy ćwiczeń przydzielono do kategorii związanych z zielonymi źródłami energii: wodą, wiatrem, słońcem oraz energią ziemi. Do każdej kategorii przydzielono również naszych finalistów – jest nam miło poinformować, że reprezentacja Szkoły Podstawowej w Stanowicach to Drużyna Wiatru”

– tłumaczyli ambasadorzy akcji, którzy odwiedzili Czerwionkę-Leszczyny. Byli to: piłkarki ręczne SWWS Energa Szczypiorno Kalisz: Paulina Kucharska i Katarzyna Czapracka, piłkarz ręczny MKS Energa Kalisz – Michał Drej, kapitan reprezentacji Polski na GOV GAMES w Dubaju – Grzegorz Niecko, trenerka fitness – Aleksandra Żelazo oraz wicemistrz Europy OCR Ninja Track – Jakub Zawistowski.

„Jestem bardzo dumny, że w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny znajduje się placówka – Szkoła Podstawowa w Stanowicach, która już po raz kolejny uczestniczy w akcji „Drużyna Energii”. Cieszę się że spośród prawie 200 placówek w całej Polsce, szkoła ze Stanowic znalazła się w finale. – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Być może nie dla wszystkich młodych ludzi, którzy dziś mają okazję wziąć udział w tym wydarzeniu, sport będzie celem w życiu. Z pewnością jednak jest on wspaniałą drogą do celu, przez sport kształtuje się osobowość i charakter a treningi uczą cierpliwości i wytrwałości. Przed nami finał akcji, już teraz trzymamy kciuki za Szkołę Podstawową w Stanowicach” – dodał Burmistrz.

„Nasza młodzież jest absolutnie wyjątkowa, chętnie ćwiczą, mają mnóstwo energii i kochają sport. Jesteśmy z nich ogromnie dumni i kibicujemy im z całych sił. – podkreślały: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stanowicach Daria Morgała oraz Agata Burnagiel, nauczycielka wychowania fizycznego w SP w Stanowicach.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Katarzyna Mazur