Czerwionka-Leszczyny: Setne urodziny Pani Gertrudy Kurpanik

0
2696

Pani Gertruda Kurpanik z Leszczyn świętuje setne urodziny. A wraz z nią liczna, pełna radości i energii rodzina. Świętowanie, jak mówią Kurpanikowie, potrwa kilka dni, bo jest co celebrować i z czego się cieszyć. Najlepsze życzenia i gratulacje złożył dziś Pani Gertrudzie Burmistrz Wiesław Janiszewski wraz z Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandrą Chudzik.

Pani Gertruda Kurpanik urodziła się 21 lipca 1921 roku. Jubilatka z dumą pokazuje fotografię, na której stoi jako jedenastoletnia dziewczynka wraz ze swoimi ukochanymi dziadkami przed rodzinnym domem w Leszczynach. Domu już nie ma, wiele się zmieniło, ale u Kurpaników wciąż ważne są wspólne wartości, a pierwszą z nich jest silna, zintegrowana rodzina.

Na pytanie o liczbę wnuków i prawnuków obecni na urodzinach córka i dwaj synowie Pani Gertrudy z zaangażowaniem liczą gałęzie swojego drzewa genealogicznego. Wynik jest imponujący. Pani Gertrurda doczekała siedmiorga wnuków, szesnaściorga prawnuków, a nawet sześciorga praprawnuków i kolejny – siódmy praprawnuk ma urodzić się w sierpniu!

Pani Gertruda jest w doskonałej formie, cieszy się bardzo dobrym zdrowiem, a humor dopisuje jej każdego dnia. Bardzo chętnie czyta gazety i to bez okularów –  “Mama jest zawsze na bieżąco” – mówi córka Pani Gertrudy. Latem Solenizantka lubi spędzać czas w ogrodzie.  Jak sama podkreśla, oprócz dobrego samopoczucia niczego więcej jej nie potrzeba. Otoczona kochającą rodziną wspominała dziś swoją młodość, ślub, pracę – najpierw w Zakładach Produkcji Części Zapasowych Urządzeń Energetycznych w Mikołowie, a później w leszczyńskim przedszkolu.

Pracy zawsze było sporo, byłam najstarsza z rodzeństwa, więc musiałam pomagać rodzicom, nie było łatwo, również w dorosłym życiu. Mąż Pani Gertrudy zmarł w 1983 roku.

Ale receptą na długowieczność Pani Gertrudy jest pogoda ducha, a tę zapewniają najbliżsi i muzyka, którą każdy członek rodziny ma już od pokoleń w genach.

Na kolejnej fotografii, którą prezentuje Jubilatka znajduje się ojciec Pani Gertrudy, jako muzyk grający w orkiestrze kopalni. I talentów muzycznych w rodzinie nie brakuje. Specjalnie dla Jubilatki dziś pod Jej domem wnuki urządziły koncert. Tu rozśpiewany i radosny jest cały dom, więc od razu na myśl przychodzi cytat: “Gdzie słyszysz śpiew, tam idź”.

Również Solenizantka chętnie podśpiewuje i przyznaje, że przez czterdzieści lat śpiewała w chórze kościelnym, a przez kolejne dziesięć – w domu kultury w Leszczynach.

I Leszczyny są najbliższe jej sercu. Tu mieszka od urodzenia. Pani Gertruda jest skarbnicą lokalnych historii i opowieści, z których wiedzę czerpią miłośnicy regionu.

“Sto lat  to piękny wiek, niewielu mieszkańców ma szczęście doczekać tych zacnych urodzin, a co dopiero w takim zdrowiu – powiedział Burmistrz W.Janiszewski. – Dzisiejsza rocznica jest szczególnym świętem w Państwa rodzinie, ale również naszej – wspólnocie mieszkańców Gminy i Miasta. W imieniu wszystkich mieszkańców życzę Pani Gertrudzie kolejnych lat w dobrym zdrowiu. Niech każdego dnia czuje Pani bliskość, serdeczność, miłość i tak cenne wsparcie najbliższych” – dodał Burmistrz.

Info: czerwionka-leszczyny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here