Czerwionka-Leszczyny: Powstają kolejne place zabaw

0
240

Zaawansowane prace obserwować można już w Stanowicach i Bełku. Przypomnijmy, że nowe place zabaw i miejsca rekreacji i wypoczynku powstają we wszystkich dzielnicach i sołectwach Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Realizację tej inwestycji rozpoczęto w ubiegłym roku.

Z nowego placu zabaw od września 2023 r. korzystają już mieszkańcy Czuchowa. Za szkołą podstawową powstał kompleksowy plac zabaw, zawierający zarówno urządzenia dla najmłodszych, jak i zestawy siłowni pod chmurką i urządzenia street workout.

W tym samym czasie do użytku oddane zostały także place zabaw w Przegędzy, Książenicach oraz w Szczejkowicach.

W Przegędzy nowe różnorodne urządzenia pojawiły się na terenie istniejącego już placu zabaw obok ośrodka zdrowia uatrakcyjniając to miejsce. Dodatkowo o jedno duże urządzenie zabawowe doposażony został także plac zabaw przy szkole podstawowej.

W Szczejkowicach urządzenia siłowe, wielofunkcyjny zestaw zabawowy oraz elementy małej architektury zamontowane zostały przy boisku (ul. Gliwicka). Dodatkowe urządzenia zakupił także i zamontował w tym miejscu MOSiR. W kolejnym etapie prac plac zabaw przy szkole w Szczejkowicach doposażony zostanie w stół do gry w piłkarzyki, ławki i kosze na śmieci i urządzenia siłowe.

W Książenicach plac zabaw obok szkoły podstawowej został doposażony o zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią. Kompleksowy plac zawierający zarówno urządzenia zabawowe, jak i urządzenia street workout powstanie także w Książenicach przy boisku (ul. Słoneczna). Tutaj także prace ruszyły.

Duży plac zabaw budowany jest obecnie w Stanowicach przy skrzyżowaniu ul. Szkolnej z Gospodarczą. Kompleksowy plac zawierający zarówno urządzenia zabawowe, jak i rekreacyjne powstaje już także przy ul. Palowickiej w Bełku, gdzie zostaną zamontowane m.in. dwa zestawy zabawowe, deskorolka powietrzna, tyrolka oraz stojak na rowery.

W kolejnym etapie realizacji tej inwestycji w dzielnicy Dębieńsko przy ul. Zabrzańskiej powstanie plac zabaw dla młodszych dzieci. W Dębieńsku przy boisku zlokalizowanym przy ul. Bełkowskiej zamontowana zostanie ścianka wspinaczkowa dla dzieci, a także urządzenia street workout i siłowe.

Z kolei w Palowicach ze względu na lokalizację placu zabaw w parku objętym ochroną konserwatorską urządzenia placu zabaw wykonane zostaną z robinii akacjowej. Tam na najmłodszych czekać będą huśtawki, sprężynowce, drabinki, ścianki wspinaczkowe, karuzele, edukacyjne dzwonki i bębny. Powstaną także nowe ławeczki oraz miejsce do grillowania wraz z siedziskami.

Dwa największe place powstaną w Czerwionce i Leszczynach.

Duży, kompleksowy plac zabaw w nowej lokalizacji w Czerwionce – przy zbiorniku Tama (od strony ul. Furgoła). Zamontowane tam będą liczne urządzenia zabawowe, m.in. piramida wspinaczkowa, deskorolka powietrzna, karuzela, ścianka wspinaczkowa, będą także urządzenia dla starszych mieszkańców – street workout, urządzenia siłowni zewnętrznej, stół piknikowy oraz mała architektura – ławeczki i kosze na śmieci.

Także w Leszczynach kompleksowo doposażony zostanie park przy ul. Sportowej. Zamontowane mają zostać m.in. następujące urządzenia: zestaw sprawnościowy ze zjeżdżalnią i linami, karuzela, huśtawka, bujaki, tablice edukacyjne, piramida linowa, słup do wspinaczki, przejazd linowy, ścieżka edukacyjno-sensoryczna (słupek iluzji, głuchy telefon, wir wodny, cymbałki, zwierciadło, kalejdoskop), stół do gry w piłkarzyki oraz urządzenia street workout.

Łączna wartość inwestycji wynosi ok. 4,5 mln zł. Na realizację zadania Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny otrzymała dofinansowanie w wysokości 85% wartości zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Całe zadanie – tj. budowa placów zabaw i miejsc do rekreacji we wszystkich lokalizacjach ma zostać zakończone do 1 października 2024 roku.

Info: Miasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny