Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny: Pierwszy nasz ołtarz !

Pierwszy nasz ołtarz !

Współczesny ołtarz główny w leszczyńskim kościele parafialnym zawiera elementy ołtarza poświęconego przez ks. bpa Stanisława Adamskiego 17 maja 1948 roku. Od tego czasu był on kilkakrotnie zmieniany i z pierwotnej wersji pozostały w zasadzie tylko trzy elementy – Ukrzyżowany Chrystus oraz Święci Andrzej Bobola i Jacek Odrowąż. Św. Wojciech znalazł natomiast miejsce obok zabytkowej chrzcielnicy. Ołtarz, podobnie jak i wiele figur w kościele, są dziełem rybnickiego artysty Franciszka Masorza.

Jak wyglądał poprzedni, a właściwie pierwszy, ołtarz w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli? Kroniki mówią o ołtarzu przeniesionym do Leszczyn w czasie okupacji hitlerowskiej / kościół w stanie surowym gotów był tuż przed II Wojną Światową/ z kościoła/kaplicy Ojców Misjonarzy w Rybniku. Kiedy Niemcy zamknęli ich kaplicę, tworząc na jej miejscu odpowiednik Wojskowej Komendy Uzupełnień, jeden z tamtejszych misjonarzy werbistów o. Rafał Kaczmarczyk został administratorem leszczyńskiej parafii. Ojciec Rafał administrował parafią niespełna dwa lata. Był następcą aresztowanego 12 kwietnia 1940 roku /później zakatowanego/ proboszcza ks. Adolfa Pojdy. Jego następcą w Leszczynach został w lipcu 1942 roku ks. Wilhelm Pluta – późniejszy Biskup Gorzowski.

W 1942 roku przeniesiono z zamkniętego przez hitlerowców rybnickiego obiektu do nowej świątyni w Leszczynach główne elementy wyposażenia. Przede wszystkim ołtarz główny z 1931 roku autorstwa znakomitego rzeźbiarza Ludwika Konarzewskiego z Istebnej! Konarzewski /1885-1954/ pracował nad kompletnymi wnętrzami kościołów, bądź ich fragmentami, w blisko 50 kościołach na terenie całej międzywojennej Polski. Doposażenie leszczyńskiej świątyni, także intensywne roboty w jej wnętrzu, pozwoliły na jej poświęcenie jeszcze w czasie II Wojny Światowej. 16 lipca 1944 roku przeprowadził ją Wikariusz Generalny Diecezji Katowickiej ks. Franciszek Woźnica /Woznitza/. Pierwszym i głównym patronem parafii i kościoła pozostała Trójca Święta, drugim św. Andrzej Bobola – męczennik. Po II WŚ ołtarz oraz z inne części wyposażenia kościoła wróciły do Ojców Misjonarzy.

Krzysztof Kluczniok – Prezes SPL „Dzwon”

Fotografie przedstawiają ołtarz Matki Boskiej Królowej Apostołów w rybnickiej kaplicy /fot. 1 i 2 ze zbiorów p. Bernarda Simona/ oraz w leszczyńskim kościele /fot. 3 i 4 ze zbiorów p. Ilony Bajorskiej/.