Wczoraj w Czerwionce-Leszczynach gościli pielgrzymi 3. Ekumenicznej Pielgrzymki dla sprawiedliwości klimatycznej.

Pielgrzymka wyruszyła 9 września z Bonn, w Niemczech, gdzie odbywał się 23. szczyt klimatyczny, zmierza zaś do Katowic – miejsca tegorocznego szczytu. 9 grudnia pielgrzymi wezmą udział w Światowej Konferencji Klimatycznej COP24. Podczas pielgrzymki, odwiedzają miejsca szczególnie związane z tematem ekologii i ochrony środowiska, biorą również udział w akcjach wskazujących na widoczne zagrożenia dla środowiska, spotkaniach i wieczorach tematycznych, podczas których poznają kolejne miasta i ich zaangażowanie w kwestię ochrony przyrody.

Jednym z miejsc, które odwiedzili uczestnicy pielgrzymki była Czerwionka (na polskiej trasie pielgrzymki znajdują się również m.in. Tychy, Oświęcim, Pszczyna, Bieruń, Gliwice i Bytom). Na miejscu powitał ich Ksiądz Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Czerwionce-Leszczynach Henryk Reske, który wyraził swoje uznanie dla podjętego przez nich trudu pielgrzymowania, a jednocześnie włączenia się w niezwykle ważną dyskusję o ochronie środowiska. Pielgrzymi zwiedzili Izbę Tradycji kopalni „Dębieńsko”, po której oprowadzili ich jej opiekunowie – Marian Wójcik i Eugeniusz Staniczek. Uczestnicy pielgrzymki z zainteresowaniem oglądali liczne pamiątki zgromadzone po zamkniętej w 2000 roku kopalni, byli również ciekawi jak rozwija się gmina po jej zamknięciu, a także jakie inicjatywy i działania są podejmowane dla ochrony środowiska.

W Polsce patronat honorowy nad pielgrzymką objęli abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki Kościoła Rzymskokatolickiego oraz bp Marian Niemiec, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Info: czerwionka-leszczyny.pl