Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Otwarto wybieg dla czworonogów

Dziś w Parku Leśnym w Leszczynach otwarty został wybieg dla psów. To pierwszy tego typu obiekt na mapie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Stanowi odpowiedź na potrzeby i liczne prośby mieszkańców.

Jak mówią inicjatorzy projektu – wybieg dla psów to zadanie, na które czekało wielu mieszkańców. Pomysł został więc zgłoszony do organizowanego przez Gminę i Miasto konkursu Inicjatyw Lokalnych, a więc mechanizmu, który daje mieszkańcom możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych koncepcji, przyczyniających się do poprawy jakości życia w Czerwionce-Leszczynach. Środki na realizację wyłonionych w drodze konkursu zadań przekazywane są z puli budżetu Gminy i Miasta.

„Gratuluje inicjatorom pomysłu – powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. – Cieszę się, że zrealizowano to zadanie i – jak widzimy – miejsce już cieszy się zainteresowaniem właścicieli czworonogów. Mam nadzieję, że spełni oczekiwania mieszkańców i będzie im służyć”.

„Było to zadanie, którego potrzebę realizacji wielokrotnie akcentowali mieszkańcy. Dzięki współpracy Rady Dzielnicy oraz społeczników z Fundacji „Jestem głosem tych, którzy nie mówią” oraz Stowarzyszenia „Boksery niczyje” opracowany został projekt, który zgłosiliśmy w konkursie na Inicjatywy Lokalne. Po pozytywnym rozpatrzeniu konkursu we współpracy z ZDiSKiem rozpoczęliśmy konkretne działania w parku” – wyjaśnia Artur Sola, Przewodniczący Zarządu dzielnicy Leszczyny Osiedle.

Zagospodarowano 900 metrów kwadratowych powierzchni – teren został ogrodzony, zamontowano podwójną furtkę czyli śluzę zapobiegającą niekontrolowanemu wydostaniu się psa z wybiegu oraz 5 elementów dla psich treningów i zabaw, są także 2 ławeczki i kosz na psie nieczystości. Zadanie kosztowało 60 tys. zł.

„Na przyszły rok zaplanowaliśmy oświetlenie tego miejsca, a z funduszów rady dzielnicy chcielibyśmy dodatkowo zamontować tu kamerę” – dodaje Artur Sola.

„W dzielnicy przeważa zabudowa wielolokalowa, blokowa, zdiagnozowaliśmy, że mieszka tutaj kilka tysięcy właścicieli psów, którzy – inaczej niż w dzielnicach wiejskich – nie mają miejsc, gdzie pupil może skorzystać ze swobodnego wybiegu. Do wniosku na projekt Inicjatywy Lokalnej zebraliśmy i dołączyliśmy ok. dwustu podpisów zwolenników tego pomysłu” – dodaje Sebastian Garbacz z Rady dzielnicy Leszczyny Osiedle.

O utworzenie tego typu miejsca zabiegali również wolontariusze działający na rzecz zwierząt: „To niezwykle ważne, żeby psy miały miejsce, gdzie mogą poczuć się swobodnie, mogą się wybiegać, a także integrować z innymi psami. Właściwa socjalizacja psów ma ogromne znaczenie” – podkreśla Ireneusz Piontek wiceprezes Fundacji „Jestem głosem tych, które nie mówią”.

W otwarciu wybiegu dla psów uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Dyrektor Zarządu Dróg i Służb Komunalnych w Czerwionce-Leszczynach Piotr Łuc, przedstawiciele Rady Dzielnicy, wolontariusze i mieszkańcy.

Zachęcamy mieszkańców wraz ze swoimi pupilami do korzystania z nowego obiektu.

Na zdjęciach: Otwarcie wybiegu dla czworonogów

Info: czerwionka-leszczyny.pl