Czerwionka-LeszczynyInformacjeKronika strażackaMiasto i Gmina Czerwionka-LeszczynyRegion

Czerwionka-Leszczyny: OSP Dębieńsko Wielkie pozyskało defibrylator AED

Zarząd OSP w Dębieńsku Wielkim dbając o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców pozyskał środki na zakup defibrylatora AED. Urządzenie zostało umieszczone na budynku remizy w oznakowanym miejscu. Kapsuła zabezpiecza urządzenie przed warunkami atmosferycznymi i jest dodatkowo ogrzewana. Stały monitoring wizyjny oraz integracja z systemem powiadamiania informuje ratowników o otwarciu kapsuły. Dodatkowo uruchamiana jest syrena alarmowa wraz z komunikatem głosowym: „Użyto defibrylatora AED”.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED to urządzenie służące do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Sensem istnienia AED jest fakt, że wszystkie procesy zachodzą automatycznie, a użytkownik musi jedynie włączyć urządzenie i przykleić elektrody do klatki piersiowej poszkodowanego, a następnie postępować według instrukcji. Nie ma przy tym ryzyka ani wykonania nieprawidłowej, czy też niepotrzebnej defibrylacji, zaszkodzenia osobie poszkodowanej, ani też porażenia prądem.

Jeżeli na podstawie analizy okaże się, że defibrylacja jest konieczna, użytkownik zostanie poinstruowany, co dalej i jak użyć AED, dzięki czemu nawet osoba bez doświadczenia, będzie umiała to zrobić.

W chwili obecnej jesteśmy jedyną jednostką OSP w gminie Czerwionka-Leszczyny posiadającą urządzenie dostępne dla mieszkańców przez 24 godziny 7 dni w tygodniu co znacznie wpływa na możliwość skutecznej reanimacji której najlepsze wyniki uzyskuje się w 4-5 minut od zatrzymania krążenia.

Info: OSP Dębieńsko-Wielkie