Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Nowe przedszkole w Dębieńsku – trwają procedury odbiorowe

Zgodnie z harmonogramem zakończona została rozbudowa i adaptacja Szkoły Podstawowej nr 8 na pomieszczenia przedszkolne. Przedszkolaki już niebawem będą mogły rozpocząć naukę i zabawę w nowym obiekcie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gmina była zmuszona odstąpić od umowy na budowę pomieszczeń przedszkolnych przy SP 8 z winy ówczesnego wykonawcy robót. Niestety, pomimo usilnych starań ze strony gminy, mających na celu doprowadzenie do końca realizacji umowy z poprzednim wykonawcą, nie udało się tego dokonać ze względu na poważne problemy i znaczne opóźnienia w realizacji zadania.

Rozwiązanie umowy z wykonawcą wiązało się z konsekwencjami, które niestety znacznie wydłużyły czas wykonania zadania i oddania nowego obiektu dzieciom. W takiej sytuacji gminę czekała żmudna inwentaryzacja, ogłoszenie nowego postępowania przetargowego, co oznaczało liczne komplikacje i konieczność zwiększenia środków.

„Bez zwłoki gmina przeprowadziła te działania tj. inwentaryzację, przygotowała i ogłosiła nowy przetarg, dokonane zostały także zmiany w budżecie. Dokładaliśmy wszelkich starań, aby prace w Dębieńsku mogły ponownie ruszyć” – wyjaśnia Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma musiała wykonać następujące prace:
1. roboty dachowe, elewacyjne oraz wykończeniowe wraz z montażem stolarki i ślusarki otworowej w segmencie dobudowanym do budynku istniejącej szkoły,
2. adaptację istniejących pomieszczeń szkoły w jednym z jej istniejących segmentów na potrzeby przedszkola i węzła kuchennego,
3. przebudowę i wykonanie odcinków instalacji: elektrycznej, wod. – kan., c.o., a także wentylacji mechanicznej,
4. utwardzenie pozostałej części terenu wraz z wykonaniem placu manewrowego,
5. budowę placu zabaw wraz z ogrodzeniem.

Wszystkie prace w ramach umowy z wykonawcą zostały już zakończone, trwają procedury związane z odbiorami budynku do użytkowania. Obiekt przed przyjęciem dzieci zostanie także odpowiednio wyposażony. Dwa oddziały przedszkolaków z Dębieńska będą mogły spędzać czas w nowych, przestronnych pomieszczeniach oraz na placu zabaw sąsiadującym z placówką. W ramach zdania powstał także nowy węzeł kuchenny, który obsługiwał będzie szkołę i przedszkole.

„Cieszę się, że mimo problemów udało się zakończyć tę inwestycję. Efekt prac, który dziś widzimy jest bardzo dobry, mam nadzieję, że spodoba się także mieszkańcom Dębieńska, zwłaszcza tym najmłodszym, dla których przedszkole zostało wybudowane” – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Zadanie kosztowało 3,3 mln zł, w tym dofinansowanie z puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 1,2 mln zł.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Hanna Piórecka-Nowak