Czerwionka-Leszczyny/Nowa Wieś: Ekopiknik z Programem BLASK – relacja
Ekopiknik z Programem BLASK – relacja
Nowa Wieś to malutka, malownicza miejscowość położona w gminie Lyski. Wszyscy się tutaj znają i wspierają się nawzajem oraz angażują w życie społeczne. Widać to było doskonale podczas Ekopikniku z Programem BLASK, który odbył się w dniu 8 października w tejże miejscowości przy Ośrodku Wspierania Rodziny, pod honorowym patronatem wójta.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Ochotnicza Straż Pożarna, która panowała nad wzmożonym ruchem przy ośrodku spisała się na medal, kierując przybyłych gości na parkingi. Plac, na którym odbywał się piknik wypełniony był przeróżnymi stoiskami, na których można było zakupić ekoprodukty, wziąć udział w quizach i wygrać ciekawe nagrody albo poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii, segregacji odpadów czy też drzew.
Moc atrakcji
W programie imprezy znalazły się m.in.: warsztaty robienia woreczków, dekorowania toreb i mydełek – wspaniałe i kreatywne zajęcia, które przyciągnęły zarówno najmłodszych, jak i tych trochę starszych gości.
Widownia mogła zobaczyć fantastyczny występ taneczny oraz niebywały pokaz mody! Ubrania modelów wykonane były ze śmieci.
U pszczelarzy zakupić można było nie tylko miód, ale także wiele wyrobów z wosku pszczelego. Można było również poznać proces pozyskiwanie miodu.
W strefie Pre-Zero można było wziąć udział w quizie na temat segregacji odpadów i ochrony środowiska i wygrać wspaniałe ekogadżety
Zdecydowanie największą popularnością cieszył się ekobazar, na którym lokalni rolnicy, sadownicy i artyści sprzedawali owoce swej pracy. Do kupienia były przetwory z warzyw i owoców, sery, miody, orzechy, świeże owoce, kwiaty, ręcznie wykonane ozdoby, zabawki i wiele, wiele innych równie ciekawych przedmiotów.
Wielką radość sprawiła uczestnikom pikniku strefa eko-smakosza, w której bezpłatnie można było poczęstować się wspaniałą, aromatyczną zupą dyniową (doskonała!), chlebem ze smalcem i ogórkiem, herbatą zimową i wieloma innymi przekąskami – wszystkie one były stworzone z pasją, z własnych plonów i według domowych receptur. Co rusz spotkać można było również panie, które na tacach roznosiły przepyszne muffinki. Wczoraj nikt nie wyjechał z Nowej Wsi głodny!
Wielkim powodzeniem wśród najmłodszych uczestników imprezy cieszyła się strefa sportowa, w której można było spróbować swoich sił w konkurencjach sprawnościowych takich jak na przykład bieg z przeszkodami czy rzut do celu. Nagrodą za wysiłek były słodkości pomagające odzyskać spalone kalorie, ale przede wszystkim były nią bony, które można było wykorzystać przy dmuchanym zamku lub dmuchanym torze przeszkód i skorzystać z tych atrakcji nieodpłatnie.
Dodatkowo uczestnicy programu BLASK 2 przygotowali moc atrakcji w strefie „Zrób to sam”. Czego tam nie było! Mydełka, sole do kąpieli, dekorowanie toreb, szycie woreczków na żywność, wymiana książek, zabawki ze śmieci czy bazarek dla Krzysia.
Podczas pikniku prowadzona był zbiórka na rehabilitacje Krzysztofa Najdowskiego, który w zeszłym roku uległ wypadkowi. Zbiórka zamknęła się w kwocie 327 zł. Wszystkim ludziom dobrego serca, Krzysztof serdecznie dziękuje!
Impreza udała się wspaniale. Gołym okiem widać było doskonałą organizację i zaangażowanie Liderek i Liderów Programu BLASK 2 oraz mieszkańców Nowej Wsi. Taki ekopiknik powinien odbywać się w tym miejscu cyklicznie! Ponieważ frekwencja oraz pogoda dopisały, zjechali na niego goście z całego powiatu i wszyscy mieli zadowolenie wypisane na uśmiechniętych twarzach, opuszczając teren Ośrodka Wspierania Rodziny. Było wspaniale, dziękujemy i do zobaczenia znów!
info: Łukasz Grzebek/lokalsi.net
Wszystkie zdjęcia z wydarzenia dostępne są tutaj.
Powiatowa Szkoła Lokalnych Liderów
Przypomnijmy, Powiatowa Szkoła Lokalnych Liderów to kompleksowy program przywództwa lokalnego, doskonalenia umiejętności społecznych i wzmocnienia kompetencji liderskich, związanych przede wszystkim z obszarem zarządzania zespołem, grupą osób lub organizacją. Jest dedykowany liderom grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz aktywistom i aktywnym społecznikom z terenu powiatu rybnickiego.
Przyszli Liderzy zdobywają odpowiednie kompetencje i umiejętności, tak bardzo potrzebne do zarządzania zespołami, organizacjami i grupami nieformalnymi.
Głównym celem projektu jest wsparcie w rozwoju organizacji trzeciego sektora oraz grup nieformalnych i zapobieganie wypaleniu zawodowemu poprzez rozwój, doskonalenie kompetencji społecznych i podnoszenie wiedzy ich liderów. Organizatorem i pomysłodawcą programu jest Stowarzyszenie Aktywni Społecznie ASy.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.