Czerwionka-LeszczynyInformacjeKultura i rozrywka

Czerwionka-Leszczyny: Narodowe Czytanie w CKE – 13 września

Biblioteka Publiczna oraz Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach serdecznie zapraszają na Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, które odbędzie się 13 września o godzinie 12.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie Sylwia Bies – pisarka, autorka powieści kryminalnych, thrillerów psychologicznych oraz serii dla dzieci „A guzik z pętelką!”. 

„Cieszę się, że „Narodowe Czytanie” – piękna polska akcja społeczna, jest prowadzona również na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W poprzednich latach wspólne czytanie utwrów Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa czy Adama Mickiewicza w CKE cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Mam nadzieję, że podobnie będzie i w tym roku”– podkreśla Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.  

– tymi słowami, w liście skierowanym do wszystkich biorących udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, Prezydent RP Andrzej Duda tłumaczy wybór tekstów

Zapraszam Państwa zatem do Narodowego Czytania „Nad Niemnem” (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.– dodaje.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła wówczas do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później – „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

info: czerwionka-leszczyny.pl