Czerwionka-LeszczynyInformacjeKultura i rozrywkaMiasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny: „Kobieta w malarstwie” – wernisaż wystawy Józefa Hetmana

W środę w Zameczku w Leszczynach odbył się wernisaż wystawy Józefa Hetmana pn. „Kobieta w malarstwie”, połączony z wieczorem autorskim. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

„To już kolejna wystawa podczas której mamy ogromną przyjemność podziwiać Pana twórczość. Jestem przekonany, że kolejne wystawy przed Panem. Życzę wszystkiego dobrego, kolejnych długich lat działalności” – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski – „Spotkamy się dziś w murach leszczyńskiego Zameczku. Na co dzień swoją działalność w tym miejscu prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, odbywają się tutaj różnego rodzaju zajęcia adresowane m.in. do dzieci i młodzieży, ale cieszę się, że ta wyjątkowa przestrzeń jest również miejscem takich wydarzeń, jak dzisiejszy wernisaż” – dodał.

Do gratulacji i życzeń Burmistrza przyłączyli się również Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, a także zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy.

Wystawę w leszczyńskim Zameczku można oglądać do 22 marca od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00 – 15:00.

Józef Hetman – mieszkaniec Czerwionki, artysta z kręgu śląskich malarzy nieprofesjonalnych, zwanych artystami gołębiego serca i malarzami intuicyjnymi. Maluje od 1980 roku, jednak talent w kierunku sztuk plastycznych objawiał już w szkole podstawowej. Od 1976 roku związany był zawodowo z Kopalnią Szczygłowice, gdzie pracował jako ślusarz. Od 1984 roku pracował w kopalnianej dekoratorni malując plansze oraz dekoracje okolicznościowe. W 1990 roku został przeniesiony do oddziału szybowego, jako kreślarz w biurze konstrukcyjnym. W 2002 roku przeszedł na emeryturę i wtedy całkowicie oddał się swojej pasji. Maluje na płótnie, a od kilku lat zgłębia również tajniki rzeźby. Józef Hetman bierze udział w plenerach i licznych wystawach. Od 2007 roku jest zrzeszony w stowarzyszeniu Barwy Śląska. Jego obrazy znajdują się m.in. W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz w kolekcji mecenasa sztuki nieprofesjonalnej Stanisława Gerarda Trefonia w Rudzie Śląskiej. Interesuje go pejzaż, architektura, portret oraz sceny rodzajowe związane z ukochanym Śląskiem. Aktywnie propaguje wiedzę na temat sztuki intuicyjnej, biorąc udział w licznych prelekcjach organizowanych na terenie szkół i muzeów. Prowadzi również zajęcia i warsztaty malarskie, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jego twórczość została wyróżniona na licznych wystawach i konkursach.

Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny