Czerwionka-Leszczyny/Knurów/Gliwice: Uruchomienie nowej linii autobusowej 694

0
357

Czerwionka-Leszczyny/Knurów/Gliwice: Uruchomienie nowej linii autobusowej 694

Już od najbliższego poniedziałku, 27 czerwca zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa 694. Zmiana w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej jaką jest utworzenie nowego połączenia autobusowego, to efekt uruchomienia linii metropolitalnej M105 relacji Pyskowice Szpitalna – Gliwice Plac Piastów/Gliwice Dworcowa – Szczygłowice Centrum Przesiadkowe, która wchłonie linie nr 648, 677, 710 i 194N.

Nowe połączenie autobusowe oznaczone jako 694 będzie kursować na trasie Leszczyny Czereśniowa – Gliwice Zajezdnia i przejmie część kursów linii 194, a na swojej trasie będzie obsługiwać przystanki znajdujące się przy ul. 26 Stycznia oraz Rybnickiej i Zwycięstwa w Knurowie. Do tej pory obsługiwała je w wybranych kursach linia 710, która od 25 czerwca będzie zlikwidowana.

Niestety linia 694 swoje kursy realizować będzie wyłącznie w dni robocze, zaś w weekendy i święta pasażerowie korzystający z przystanków „Krywałd Zwycięstwa”, „Krywałd Bojowa”, „Krywałd Przejazd Kolejowy” czy „Krywałd Rybnicka” zostali zostali pozbawieni komunikacji miejskiej.

Próbowaliśmy uzyskać szczegółowe informacje i powody wprowadzenia tej niekorzystnej zmiany dla mieszkańców Krywałdu od Zarządu Transportu Metropolitalnego, lecz niestety do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

AW
Fot. ZTM

Otrzymaliśmy odpowiedź od rzecznika prasowego GZM-u Kamili Rożnowskiej w sprawie zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od 25.06.2022.

Poniżej pełna treść wiadomości

⬇⬇⬇

„Kształt oferty przewozowej w Knurowie, po uruchomieniu linii metropolitalnej M105, był przedmiotem długotrwałych uzgodnień prowadzonych przez ZTM z: Urzędem Miasta Knurów, GZM, MZK Jastrzębie-Zdrój oraz sąsiednimi gminami, których dotyczą zmiany. W trakcie prac nad docelowym rozwiązaniem i przed wyborem ostatecznej wersji opracowano m.in. 11 projektów rozkładów jazdy dla linii nr 194.

Liczba połączeń z rejonu ul. 26 Stycznia oraz rejonów ulic: Rybnickiej i Zwycięstwa do Gliwic wraz z podaniem konkretnych kursów linii nr 194, które miałyby przejeżdżać niniejszymi drogami, została jednoznacznie wskazana w trakcie prowadzonych uzgodnień. W większości są to kursy o godzinach zbliżonych do obecnych godzin odjazdów linii nr 710 w wariantach prowadzonych ul. 26 Stycznia. Mając to na uwadze oraz ujednolicając trasę linii nr 694 (wszystkie kursy prowadzone przez ul. 26 Stycznia prowadzone są przez ul. Rybnicką i Zwycięstwa), zdecydowano o wprowadzeniu tej zmiany do rozkładu jazdy.

Każda zmiany zakresu oferty przewozowej dla danej gminy, wymaga wyrażenia przez nią zgody na tę zmianę. Przywrócenie tych połączeń w rejonie ul. Rybnickiej i Zwycięstwa do Gliwic w dni wolne od pracy możliwe byłoby po wyrażeniu zgody przez miasto na wprowadzenie tej zmiany do oferty przewozowej.”