Czerwionka-Leszczyny: INDUSTRIADA. „Po szychcie. Czas na fajrant!

0
219

W sobotę na terenie osiedla familoków odbyła się kolejna edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku motyw przewodni INDUSTRIADY brzmiał „Po szychcie. Czas na fajrant!”.

Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego, Wicestarostę Powiatu Rybickiego Marka Profaskę, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernarda Strzodę, Zastępcę Burmistrza Andrzeja Raudnera, Radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorza Wolnika oraz radnych miejskich i powiatowych.

„Industriada w tym roku odbywa się już po raz trzynasty. Cieszę się, że co roku, tak wielu mieszkańców naszej gminy, a także turystów decyduje się obchodzić razem z nami na Familokach Święto Szlaku Zabytków Techniki – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. – Industriada to festiwal zabytków techniki, największy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jestem dumny, że jednym z miejsc na Śląsku, w którym się odbywa, są nasze piękne Familoki” – dodał.

Tegoroczna INUSTRIADA na Familokach zaprosiła wszystkich do wspólnej podróży do świata tradycji środowisk robotniczych, do czasów kiedy celebracja czasu wolnego była prawdziwym majstersztykiem. Scenariusz wydarzenia obejmował mnóstwo atrakcji – przejazdy ciuchcią z przewodnikiem przez osiedle Familoków, fotobudkę, rekonstrukcję baru
mlecznego, wystawę traktorów, aut i motocykli, wystawę rzeźby w węglu czy spotkanie z książką w plenerze. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, podczas warsztatów, pokazały jak przygotować dnia, które rządziły na stołach w latach 60-tych, na najmłodszych z kolei czekały warsztaty kreatywne, podczas których mogli stworzyć ozdoby, bukiety z bibuły, zabawki czy komiksy. Podczas tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki na Familokach wystąpili: Kapela z Naszego
Miasteczka, Orkiestra Miejska Dębieńsko, Grzegorz Poloczek z zespołem, zespół Roszak Show oraz Aleksander Martinez. INDUSTRAIDĘ zakończyła potańcówka przy muzyce z lat 60-tych oraz pokaz laserów.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Hanna Piórecka-Nowak, Katarzyna Mazur