Zapraszamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa, które odbędą się na osiedlu Familoków, w dwa wrześniowe weekendy – 8-9 oraz 15-16 września. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, w ramach uczczenia jubileuszu 100 lat niepodległości Polski.

Podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do zwiedzania Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko” – Familoków, w tym Izby Tradycji, znajdującej się przy Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Mickiewicza 10, której wnętrza stanowią idealne odwzorowanie śląskiego mieszkania robotniczego.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa nie zapominamy także o najmłodszych. Będą na nich czekać stoiska kreatywne, przy których wspaniale spędzą czas. Warsztaty dla dzieci to przede wszystkim świetna zabawa, ale również możliwość poznania osiedla, odkrywania zakątków najbliższego otoczenia oraz poznanie ich małej ojczyzny.

Jedną z propozycji tegorocznych EDD są warsztaty kreatywne „Niezwykła Galeria Kobiet”. W tym roku obchodzimy Stulecie Praw Kobiet, dlatego warto przywołać, często zapomniane kobiece historie. Podczas warsztatów kreatywnych będzie można w różnych technikach malarskich sporządzić portrety kobiet związanych z Czerwionką-Leszczynami. Będą to zarówno bohaterki przemysłowego oblicza miejscowości, jak i współczesne kobiety związane z miejscowością. Wykonane przez dzieci portrety utworzą jedną dużą wspólną Niezwykłą Galerię Kobiet.

W Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1993 roku. Ich celem było nie tylko udostępnienie obiektów zwiedzającym, ale przede wszystkim upowszechnienie wiedzy o zabytkach i tradycjach kultury. Wydarzenie to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zajmuje ważną pozycję na mapie wrześniowych wydarzeń kulturalnych. Bierze w nich udział 49 krajów – państwa europejskie, a także Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Co roku, we wrześniu, organizatorzy udostępniają zwiedzającym zabytki i miejsca kultury, dając wszystkim chętnym możliwość poznania dorobku kulturowego regionu w którym mieszkają.

W tym roku Europejskim Dniom Dziedzictwa w Czerwionce-Leszczynach towarzyszą:

15 września – Festiwal Organizacji Pozarządowych

16 września – Rodzinny Piknik Ekologiczny

Zapraszamy!

Info: czerwionka-leszczyny.p;