KnurówSport i rekreacja

Czechy/Knurów: Relacja z wycieczki Koło PTTK TRION w Knurowie do Czech

W dniu 15 lipca 2023 roku odbyła się wycieczka do Czech organizowana przez Koło PTTK TRION w Knurowie.

Start wycieczki nastąpił punktualnie o 6 rano z Gliwic. Potem autobus zabrał uczestników z Knurowa i Żernicy aby udać się na miejsce. Przed godziną 9 uczestnicy dojechali na miejsce startu w miejscowości Roudno. Stamtąd wyprawa wyruszyła na szczyt Velký Roudný. Ta góra mająca 780m n.p.m. jest czwartym co do wysokości szczytem w paśmie Nízký Jeseník.

Pomimo dość stromego ostatniego podejścia wszyscy dotarli bezpiecznie. Na szczycie znajdowała się wieża widokowa oraz mała kapliczka. Tam też był czas na mały posiłek. Zejście wymagało niestety chwilowej zmiany trasy z powodu pokrzyw choć przebiegało w lesie osłaniając grupę od żaru słońca.

Po udanym zejściu wycieczka skierowała się w kierunku Bruntalu w celu wejścia na Uhlířský vrch (672 m n.p.m.) Na jego szczycie również znajduje się kościół, a do niego prowadzi aleja lipowa. Na jej trasie znajdują się drewniane stacje drogi krzyżowej będące rekonstrukcją dawnej kamiennej drogi. Spacer przebiegł w przyjemnej atmosferze i nie był męczący z uwagi na stromiznę. Bardziej dawał się we znaki upał. Temperatura według prognoz wynosiła piekielne 34 stopnie. Pomimo żaru nikt nie doznał odwodnienia czy udaru słonecznego.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie kompleksu pałacowego w Bruntalu. Tam też zdarzyła się rzecz bardzo rzadka w tego typu atrakcjach. Wszyscy musieli założyć specjalne kapcie aby uchronić podłogi przed nadmiernym zużyciem. Zamek ten był dawną siedzibą Zakony Krzyżackiego (tak tego Zakonu Krzyżackiego) i zachowało się wiele eksponatów z tego okresu.

Po zwiedzaniu nadszedł czas na obiad oraz zwiedzanie samego rynku w Bruntalu. Choć większość grupy udała się do znanego w okolicy starodawnego browaru, były również przypadki odłączania się od grupy i szukania wrażeń na własną rękę. Na zbiórkę jednak nikt się nie spóźnił.

Nikt się również nie zgubił.
Wyjazd nastąpił o godzinie 16.50.

Zarząd Koła PTTK TRION dziękuje wszystkim uczestnikom za wcięcie udziału w wycieczce i wytrwanie na trasie.