Czerwionka-Leszczyny

Cz-L.: Dzieci promują piękno krajobrazu. Wręczono nagrody w konkursie plastycznym

Dobiega końca projekt „Przyrodniczy diament regionu”, którego celem była promocja miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie, położonych na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Wczoraj w CKE odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym, organizowanym w ramach kompleksowego projektu.

Pomysłodawcy projektu dołożyli starań, aby podjęte działania były atrakcyjne i angażowały mieszkańców oraz turystów. Opracowano więc aż dwa konkursy, a także ekolekcje.

Na miłośników aktywnej rekreacji oraz odkrywania atrakcji przyrodniczych Gminy czekały nagrody. Wystarczyło odwiedzić cztery spośród siedmiu ścieżek przyrodniczych i zrobić sobie zdjęcie na tle dowolnej tablicy edukacyjnej na trasie ścieżki, aby zdobyć gwarantowaną nagrodę. Na uczestników konkursu czekały koce polarowe i turystyczne kubki termiczne.

Opracowany został także konkurs plastyczny dla dzieci. Zadaniem konkursowym było wykonanie w dowolnej technice pracy plastycznej o tematyce nawiązującej do tematu konkursu: „Przyrodniczy diament regionu”, która promowałaby walory przyrodnicze i rekreacyjne Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Dla aż blisko dwustu dzieciaków przygotowano duże torby pełne atrakcyjnych nagród (m.in. zakupione w ramach projektu piłki, paletki, fresbee, skakanki, odblaski, plecaki, zestawy kreatywne, kolorowanki XXL oraz wydawnictwa promocyjne)!

Gratulacje i upominki laureaci otrzymali z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego, Pełnomocnika ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki Grzegorza Wolnika, Przewodniczącego komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Ryszarda Jonderki oraz Janusza Lukaszczyka z Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ale to nie koniec atrakcji! Dla najmłodszych, którzy lubią rysować opracowana została kolorowanka, promująca ciekawe miejsca na terenie naszej miejscowości. Maluchy mogą zapoznać się z architekturą zabytkowego osiedla familoków w Czerwionce, drewnianego kościoła Marii Magdaleny, Kopca Lukasów w Bełku oraz leszczyńskiej kapliczki. Uwagę maluchów z pewnością przyciągnie także radar meteorologiczny usytuowany na Wzgórzu Ramża oraz urokliwe Pojezierze Palowickie.

Dzieci będą miały także okazję pokolorować i poznać zwierzęta i rośliny występujące na terenie naszej miejscowości. Wszystkich, którzy pragną zapoznać dzieci z pięknem najbliższej okolicy, zachęcamy do skorzystania z przygotowanej pomocy. Kolorowankę można w łatwy sposób wydrukować ze strony internetowej miasta.

Kolorowanki w wersji XXL, opakowane w ozdobną tubę były także nagrodami w konkursie plastycznym, organizowanym w ramach projektu.

Lista laureatów konkursu: http://czerwionka-leszczyny.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=3427&cntnt01returnid=15

„Jeszcze kilka lat temu nasza gmina kojarzona była z typowym krajobrazem pokopalnianym. Dziś, coraz mocniej stawiamy na promowanie zielonych zakątków miejscowości. Cieszymy się, że coraz więcej osób, także turystów, odwiedza Czerwionkę-Leszczyny i korzysta z jej walorów. Po to tworzymy ścieżki turystyczne, aby były wypełnione miłośnikami aktywnej rekreacji – podkreślił podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie burmistrz W. Janiszewski. – Jest nam niezmiernie miło, że zechcieliście odpowiedzieć na nasze działania promujące urodę krajobrazu Czerwionki-Leszczyn. Cieszymy się, że odwiedzają Państwo ścieżki przyrodnicze i rekreacyjne Gminy, dostrzegają ich wartość i co niezwykle ważne uwrażliwiają Państwo swoje dzieci i wnuki na piękno środowiska naturalnego” – dodał.

W ramach projektu wydane zostały także pocztówki, ulotki, foldery i kalendarze promujące walory przyrodnicze Czerwionki-Leszczyn.

Do udziału w projekcie, pracownicy UGiM włączyli także Bibliotekę Publiczną. Dzięki zakupionemu nowemu wyposażeniu (stoliki, krzesełka, pufy, tablice edukacyjne, gry przyrodnicze, materiały kreatywne), placówka zamieniła się w pełne barw, atrakcyjne, przyciągające uwagę miejsce. Na wygodnych kolorowych pufach zajęcia ekologiczne są jeszcze większą frajdą. Gry edukacyjne i zestawy kreatywne oczarowały najmłodszych. Udział w ekologicznych lekcjach bibliotecznych biorą szkoły i przedszkola. Tu nauka jest prawdziwą zabawą.

Podczas wczorajszej uroczystości złożono podziękowania za współpracę na ręce dyrektor biblioteki Aleksandry Pietruszewskiej oraz pracownic placówki.

Pełnomocnik ds. PR i G Grzegorz Wolnik podziękował także pomysłodawcom i realizatorom kompleksowego projektu promocyjnego – rzecznik UGIM Hannie Pióreckiej-Nowak oraz pracownikom wydziału programowania i funduszy zewnętrznych – naczelnikowi wydziału Andrzejowi Wącirzowi oraz Annie Witale i Karolinie Jamiołkowskiej.

Na realizację projektu urzędnicy pozyskali także środki finansowe z WFOŚiGW w Katowicach.

info: czerwionka-leszczyny.pl