II Pokaz modeli latających – Chudów 2015
Trwa w Chudowie hapenning związany z pokazem modeli latających. W trakcie jak byliśmy w Chudowie zorganizowany był festyn z całym zapleczem gastronomicznym i cukierniczym.
Najważniejsze jednak dzisiaj były zdalnie sterowane modele latające.
Co moglibyśmy więc polecić dla początkujących?
Zestaw RTF – prosto i tanio
Dobrą propozycją na początek przygody z rc hobby , jest zakup zestawu, w którego skład wchodzi złożony model gotowy do lotu tzw. RTF (ready to fly) wraz z kompletnym nadajnikiem. Zwykle z takim zestawie jest również ładowarka do akumulatora zasilającego model.
Najpopularniejsze są obecnie samoloty elektryczne wykonane z pianki EPP, podobnej do styropianu, ale niezwykle odpornej na zniszczenie, w przypadku kraksy. Takie modele dają poczucie prawie bezstresowego latania oraz są łatwe i tanie w naprawie.
Zestaw ARF – dla bardziej wymagających
Dla tych, którzy pragną od razu nabyć wyższej klasy nadajnik, przygotowane są zestawy ARF – skrót ( Almost Ready to Fly – prawie gotowy do lotu). Może to być zestaw uzbrojony w serwa + silnik, lub sam model przygotowany do zamontowania podzespołów. Do modelu ARF bez podzespołów, możemy dobrać wszystkie potrzebne części, by modelarz mógł sam złożyć model.
Symulator rc – koniecznie dla każdego
Jeszcze jednym i bardzo istotną sprawą przed rozpoczęciem lotów, jest trening na symulatorze rc. Zdobycie podstawowych nawyków w pilotażu jest podstawowym warunkiem powodzenia lotu. Tak jak w samochodzie, nie można być dobrym kierowcą , gdy trzeba patrzeć na drążek zmiany biegów, tak w modelarstwie rc, bardzo ważne dla początkujących modelarzy, jest opanowanie drążków nadajnika.
Oprócz modeli latających miały odbyć się pokazy paralotni której stanowisko było bardzo oblegane.
Taki pierwszy etap szkolenia paralotniowego obejmuje:
– naukę budowy paralotni oraz uprzęży
– naukę skladania, rozkładania i przenoszenia skrzydła
-naukę poprawnych startów, lądowań i sterowania skrzydłem na ziemi
wykłady teoretyczne z aerodynamiki, meteorologii, prawa i nawigacji
– naukę podstawowego pilotażu paralotni
-20 lotów holowanych za wyciągarką stacjonarną
Szkolenia odbywają się w każdą sobotę, aby je rozpocząć należy się skontaktować telefonicznie z instruktorem. Jest to godz. 8.00- 9.00 na lotnisku w Gliwicach, po południu szkolenia przenoszą się do Rybnika.
Są to pierwsze loty samodzielne na wysokości 20m bez wyczepienia linki holującej. Drugi i kolejny lot jest do wysokości 150 m z wyczepieniem linki holującej
Pierwszy etap szkolenia kończy się egzaminem wewnętrznym, który pozwala na rozpoczęcie etapu II.