Gliwice

Bojkowski Wrzesień w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę 2018 okiem Tadeusza Puchałki

BOJKOWSKI WRZESIEŃ W 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

                                                       Dzień I

Wrześniowy świt nad Gliwicami powitaliśmy jak co roku stojąc z pochyloną głową przy grobach  bojkowskich Westerplatczyków śp. chorążego Edwarda Szewczuka oraz śp. kaprala  Michała Plewaka. O godzinie 4. 45 rozpoczął się alert mający na celu upamiętnienie godziny rozpoczęcia największej w dziejach ludzkości wojny, której szpony jak pamiętamy już niebawem miały dosięgnąć najdalsze zakątki świata.  Rok 2018 to także okazja do świętowania okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego podczas uroczystości na bojkowskim cmentarzu  wspomniano także o tym szczególnym wydarzeniu. Pięknie prezentowała się drużyna knurowskich harcerzy, obok których stanęli w zwartym szyku gliwiccy harcerze, a także pododdział Strzelców Rzeczpospolitej, oraz Poczty Sztandarowe wielu organizacji i stowarzyszeń, wśród których nie zabrakło górniczej braci i naszych strażaków. Obecne były także delegacje kadry dowódczej jednostek wojskowych stacjonujących na terenie Gliwic, obecni byli także parlamentarzyści oraz delegacja Rady Miasta Gliwic, oraz goście z Kazachstanu i Kirgistanu . Przed grobami bojkowskich Westerplatczyków odprawione zostało nabożeństwo polowe, zaś Oprawę uroczystości zapewniła  Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Pierwszego dnia dwudniowych uroczystości był także czas, na wyróżnienie  byłych żołnierzy Montecassinczyków z Bojkowa. W Apelu Poległych wspomniano także o ofiarach – obywatelach II Rzeczpospolitej pomordowanych przez oddziały UPA i OUN w czasie ludobójstwa na Kresach. Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy Bojkowa oraz młodzież, mieli także okazję wysłuchać pieśni, „Hymnu konfederatów barskich”. Warty honorowe przy grobach bojkowskich Westerplatczyków wystawiali żołnierze JW. AGAT, rekonstruktorzy z Fundacji im. Grupy Operacyjnej  „Śląsk” 1939 oraz strażacy OSP  w Bojkowie. Na zakończenie uroczystości została oddana salwa honorowa.

Na szczególne słowa uznania zasługuje bojkowska młodzież, o czym wspomniał przedstawiciel Rady Miasta Gliwic podczas swojego wystąpienia, podkreślił, iż to właśnie im zawdzięczamy tak bogatą oprawę tych uroczystości. Z roku na rok młodzieży przybywa, rośnie też w  młodzieży zainteresowanie historią, także co bardzo ważne, tą lokalną, a wspaniałym przykładem właściwego wychowania dzieci i młodzieży jest odradzające się harcerstwo – która to organizacja nie tylko uczy ale i wychowuje zaś przykładem tego była chociażby postawa skautów z Gliwic i knurowskich harcerzy. Jak co roku i tym razem, obecni byli wychowawcy, nauczyciele, szkoły nr 8 w Gliwicach Bojkowie, która to placówka podobnie jak ,Rada Osiedla Bojków, Parafia Narodzenia N.M.P w Gliwicach, a także Jednostka Wojskowa AGAT IM. Gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA”,  w Gliwicach, 6 Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego w Gliwicach, 4 Wojskowy Oddział Gospodarczy, a także Ochotnicza Straż pożarna Bojków, i Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939   były współorganizatorami wspomnianych uroczystości. Nie zapominają  o „Bojkowskim Wrześniu” członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z Gliwic, którzy i w tym roku zaszczycili swoją obecnością bojkowskie uroczystości.. Najdroższe wszystkim są chyba jednak rodziny naszych lokalnych bohaterów, stoją tuż obok wart honorowych i są niejako żywym dowodem pamięci tamtych czasów.

Tradycyjnie honorowym Patronatem bojkowskie wydarzenia obieli; SZEF URZĘDU DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH, Jan Józef Kasprzyk, PREZYDENT MIASTA GLIWICE – Zygmunt Frankiewicz, oraz MUZEUM WESTERPLATTE I WOJNY 1939- Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przypomnijmy, że tegoroczne obchody zostały opatrzone ogólnopolskim programem „Niepodległa” i otrzymały dofinansowanie ze środków Samorządu Miasta Gliwice.

Niedziela 2 września, to drugi dzień bojkowskich uroczystości, i jak wynika z programu, tuż po mszy świętej, która odbędzie się w miejscowym kościele o godzinie 16. 00,  czekać nas będzie uczta dla ucha, w postaci koncertu  zespołu muzycznego  „ANTYRAMA” Z Bielska Białej, na który koncert do budynku sali Gimnastycznej bojkowskiej szkoły serdecznie zapraszamy – początek od godziny 17. 15.

Tadeusz Puchałka