Archidiecezja katowicka: Papież mianował biskupa Adriana Galbasa arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej.

0
227

Papież mianował biskupa Adriana Galbasa arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej.

 

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, iż Papież Franciszek mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Józefa Galbasa SAC, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso i posługi biskupa pomocniczego. Decyzja ta podjęta została na wniosek arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, który zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora.

Adrian Józef Galbas, pallotyn i doktor teologii duchowości, urodził się 26 stycznia 1968 toku w Bytomiu. Święcenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich, jest też członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

– Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest mianowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa. Obejmie diecezję z chwilą sede vacante, czyli w momencie, gdy biskup diecezjalny (ordynariusz) ustąpi z urzędu. Według przepisów prawa kanonicznego następuje to wraz ukończeniem 75 roku życiu – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Szczegółowe normy dotyczące urzędu biskupa koadiutora zawarte są w Kodeksie Prawa Kanonicznego, w kanonach 403-411. Według tych norm biskup koadiutor „obejmuje swój urząd przez okazanie nominacyjnego pisma apostolskiego – osobiście lub przez pełnomocnika – biskupowi diecezjalnemu oraz kolegium konsultorów, w obecności kanclerza kurii, który winien spisać protokół”.

  • Zdjęcie poglądowe do publikacji – diecezjaelca.pl