Knurów: Rowerem po regionie
W dniu 3 maja Sekcja Rowerowa Koła PTTK TRION w Knurowie zorganizowała wycieczkę rowerową na trasie Żernica – Smolnica – Sośnicowice – Sierakowice – Rachowice – Kozłów -Ostropa – Żernica. Długość trasy wyniosła 41 km. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Techniki im. Augusta Wilhelma Hegenscheidta w Sośnicowicach. W wycieczce uczestniczyło siedem osób.
Po spotkaniu uczestników w Żernicy w rejonie tamtejszej remizy OSP i powitaniu , przedstawieniu cel wycieczki i przebiegu planowanej trasy wyruszono w kierunku Smolnicy i Sośnicowic. W Sośnicowicach oczekiwał na nas właściciel Muzeum Techniki pan Andrzej Śledziński, który z opowiedział nam o swoich zbiorach zabytkowych maszyn i urządzeń używanych w produkcji artykułów metalowych, zaprezentował ich działanie i opowiedział o czołowych postaciach i przemysłowcach naszego regionu w okresie jego industrializacji w minionych dwóch wiekach.
Po zwiedzeniu ekspozycji maszyn z XIX w. zaproszono nas do pomieszczeń muzeum, gdzie zaprezentowano imponująca kolekcję gwoździ z różnych okresów historii od czasów Imperium Rzymskiego do współczesnych. Duże zainteresowanie wzbudziła kolekcja unikatowych zamków, w tym o bardzo skomplikowanych mechanizmach, do otwarcia których stosowano algorytmy działań znane jedynie wytwórcy i właścicielowi urządzenia. Po zwiedzeniu Muzeum Techniki w Sośnicowicach pożegnaliśmy się z jego właścicielem i kontynuowaliśmy naszą wycieczkę.
Dalsza trasa wycieczki prowadziła w kierunku Sierakowic przez Tworóg Mały.
W lesie przy drodze do Sierakowic naszą uwagę zwrócił kamień upamiętniający tragiczna śmierć w tym miejscu 17 letniej mieszkanki Tworogu Małego – Edyty Faber latem 1956 r. Po dotarciu do Sierakowic niestety, musieliśmy zrezygnować z posiłku w tamtejszej Smażalni Ryb z powodu braku wolnych miejsc. Z nadzieją na dłuższą chwilę odpoczynku i smaczny świąteczny obiad pojechaliśmy do Rachowic.
W Rachowicach odwiedzono zabytki drewniany kościół pw. Św. Trójcy z murowanym gotyckim prezbiterium i nawą oraz wieżą o konstrukcji drewnianej z XVII w oraz drewniany spichlerz dworski z pierwszej połowy XIX w. Następnie pojechaliśmy w kierunku leśnego parkingu przy drodze do Sośnicowic. Od tego parkingu prowadzi leśna ścieżka przyrodnicza przez piękny las bukowy w dolinie potoku Sierakowickiego z drewnianymi kładkami i mostkami i tablicami edukacyjnymi, zwana Szwajcarią Rachowicką.
Walory tego miejsca doceniono już przed II wojną światową i było to miejsce festynów ludowych i pikników okolicznych mieszkańców. Po półgodzinnym spacerze po ścieżce przyrodniczej powrócono do centrum wsi w celu uzyskania potwierdzeń w dokumentacji turystycznej i na dłuższa przerwę obiadową na terenie ogródka gastronomicznego Leśnej Knajpki przy ul. Wiejskiej 58 A. Po smacznym obiedzie udaliśmy się do kolejnego ciekawego miejsca na terenie wsi – Groty MB. Obiekt zbudowano w latach 1932-1933 z inicjatywy Zakonu Białego Krzyża podobnie jak budynek klasztoru – obecnie szkoła.
Zakonników władze niemieckie wysiedliły w 1943 r, a pozostałe po nich budynki klasztoru i baraków koło Groty przeznaczono na zakwaterowanie dzieci i młodzieży z terenów Niemiec zagrożonych alianckimi bombardowaniami. Dojeżdżając do Groty napotykamy doskonale zniwelowany teren wśród pól uprawnych. To miejsce byłego obozu jeńców angielskich Arbeits Komando E 149 pracujących w okolicznych lasach i rolnictwie. Z Groty udajemy się w kierunku Kozłowa trasą rowerową 376 S i po przejeździe około 2 km skręcamy w prawo w kierunku dolinki rzeczki Kozłówka. Nad potokiem na wzniesieniu odnajdujemy kamienny krzyż upamiętniający miejsce śmierci dra Juliusza Rogera podczas polowania w dniu 7 stycznia 1865 r. Powracamy do Drogi Kozłowskiej (DP 67) i jedziemy do Kozłowa. Przez Ostropę powracamy do Żernicy, gdzie nastąpiło rozwiązanie wycieczki.
Wycieczka trwała sześć godzin, mieszkańcy Żernicy przejechali 41 km, Gierałtowic i Gliwic po 67 km. Zdobyto dziesięć punktów do Kolarskiej Odznaki Turystycznej oraz potwierdzenia terenowe w Sośnicowicach, Sierakowicach i Rachowicach do Odznaki Turystycznej Ziemi Gliwickiej. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę i miłe towarzystwo w trakcie wycieczki.
Info: Koło PTTK TRION w Knurowie