Gliwice: Razem przeciw przemocy
Każdy rodzaj agresji, wymuszeń, prób wpłynięcia siłą na czyjeś decyzje, ataki cielesne czy słowne są niedopuszczalne i wymagają natychmiastowego działania. Dlatego o problemie i sposobach radzenia sobie z nim warto przypominać codziennie.
– Przemoc to zjawisko, które wywołuje strach i powoduje bezwarunkowe podporządkowanie się osobie, która ją stosuje. Niejednokrotnie u osób doznających przemocy doprowadza do wyuczonej bezradności, która powstaje wskutek wielokrotnych doświadczeń związanych z nieudanymi próbami przeciwstawienia się i zatrzymania przemocy czy poszukiwania pomocy. Destrukcyjne następstwa obejmują i dezorganizują niemal każdą sferę życia. Dolegliwości zdrowotne, obniżenie poczucia własnej wartości, poczucie winy, zły nastrój, poczucie osamotnienia, myśli samobójcze, zaburzenia snu, kłopoty z koncentracją, sięganie po używki, wycofanie się z kontaktów z innymi ludźmi, izolowanie się, trudności w wywiązywaniu się z obowiązków w pracy – to przykładowe konsekwencje, z którymi na co dzień zmuszone są zmagać się osoby doznające przemocy. Ujawnienie to pierwszy i niejednokrotnie najtrudniejszy krok umożliwiający zatrzymanie tej fali i ochronę pokrzywdzonych – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
Informacje dotyczące przeciwdziałania przemocy można uzyskać osobiście w Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy przy ul. Sikorskiego 134 w Gliwicach w godzinach 8-15 lub telefonicznie pod numerem 32/300-01-11.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy warto wspomnieć, że w Gliwicach organizowana jest kampania społeczna „Razem przeciw przemocy”:
• 30 września o godz. 10.00, na polanie obok stadionu Piasta w Lesie Komunalnym (od ul. Leśnej), wystartuje 117 Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa pod hasłem „Biała Wstążka”;
• 21 października, w godz. od 12.00 do 18.00, na terenie CH FORUM odbędzie się akcja „Przerywamy Milczenie” – zaplanowano m.in. terenową grę profilaktyczno-edukacyjną „Podaj dalej – przerwijMY milczenie”, konsultacje prawne oraz psychologiczne, warsztaty i kreatywne zajęcia, a także pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, samoobrony i jogi.
W Gliwicach od lat przeciwdziała się przemocy i chroni poszkodowanych.
Obecnie realizowany jest Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla miasta Gliwice na lata 2023-2024, który ma zwiększyć skuteczność przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Na czym polega, co daje mieszkańcom?
Program to między innymi realizacja procedury Niebieskiej Karty, która może zostać założona przez Policję, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, placówki oświatowe, placówki ochrony zdrowia lub Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (w sytuacji uzasadnionego podejrzenia wystąpienia przemocy domowej lub zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej). Rozpoczęcie procedury Niebieskiej Karty następuje w obecności pełnoletniej osoby doznającej przemocy domowej i nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. To środek interwencyjny, skupiony na udzieleniu pomocy, wskazaniu możliwych rozwiązań. Wypełniony formularz Niebieskiej Karty to informacja dla służb, że w danym środowisku doszło do aktu przemocy, pozwala na podjęcie działań, które mają pomóc zakończyć przemoc. Zgromadzona dokumentacja może stanowić dowód procesowy w momencie, gdy osoba doznająca przemocy zdecyduje się złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Działania służb w ramach procedury skupiają się na osobach doznających przemocy oraz stosujących przemoc i podejmowane są do momentu zrealizowania planu pomocy i wyeliminowaniu problemu. Ponadto, przez 9 miesięcy od zakończenia działań, podejmowane są czynności monitorujące, sprawdzające stan bezpieczeństwa osób objętych procedurą.
Na pomoc można liczyć również, zgłaszając się do Ośrodka Pomocy Społecznej, który obok stałego, indywidualnego wsparcia psychologicznego, socjalnego czy udostępnianej nieodpłatnej pomocy prawnej świadczy grupowe formy wsparcia, adresowane zarówno do osób doznających przemocy domowej, jak i do osób stosujących przemoc domową.
Ponadto, Gliwice są jedną z ośmiu polskich gmin, które od stycznia testują i wdrażają rozwiązania mające na celu rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych. Działania te są możliwe dzięki otrzymaniu grantu z Programu „Sprawiedliwość”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, na projekt pod hasłem „AntyprzeMOCNI, realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.
W ramach projektu odbył się m.in. cykl warsztatów wspierających rozwój osobisty (podniesienie poczucia własnej wartości, asertywność, redukcja stresu i napięć oraz komunikacja bez przemocy). Opracowano także system certyfikacji organizacji i miejsc, które na co dzień mają bezpośredni kontakt z osobami starszymi oraz osobami z niepełnosprawnościami, w celu uwrażliwienia na sygnały mogące świadczyć o przemocy. Podmioty, które biorą udział w tym procesie otrzymują certyfikat „Wrażliwi na przemoc” – znak ten ma być w przyszłości także sygnałem dla osób doświadczających przemocy, że w tym miejscu mogą bezpiecznie poprosić o pomoc.
Info: Gliwice.eu
Fot. materiały organizatora